S7_300 ile step motor kontrolü nasıl yapılır?

aydin_3866

Üye
S7_300 ile step motor kontrolü nasıl yapılır?Acil yardım gerekli.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
tek motor mu kontol edeceksiniz ? daha detaylandırırsanız daha sağlıklı yanıtlar alabilirsiniz.

s7 200 ün toplam çıkış kuvveti 1 amp. eger koyacagın step motor her adım için 0.5 amp i geçmezse ve 5-6 kablolu bir step motor kullanırsan evet kontrol edersin yazdıgın programla da hızını ve yönünü değiştirebilirsin gerekli programo aşşada

NOT: eger step motorun gücü 0.5 amp den fazla ise kesinlikle kullanma zarar görür daha büyük motorlara bi devre kartı yapılıyor lazım olursa yapar yollarım

bağlantı: şase uçları eksiye bağlanır (6 kablolu olan step) 5 kabloluda ölçmen gerekir
kalan 4 uç plc ye 1 çıkış ver sıra ile degdir çıkışa adımlar bir birini takip ettiği sırayı bul

ROBOSAN OTOMASYON WZM-2H057MK 3A 24-40VDC STEP SRC | STEP MOTOR | SERVO MOTOR | STEP SRC | CNC

Burada bir step motor kontrol ünitesi devresi var burada verilen uçların ne işe yaradığı belli sizin yapmanız gerek S7-300 ile pulse üretip uygulaman bu uçta belli zaten. Yani bir sürücü devresi alıp plc den pulse verip ki sürücü üzerinden motor beslemesini yapıyorsun.

Sadece yapman gereken S7-300 den pulse uygulaman. Ne kadar adım atacağını senin verecepşn pulse sayısı verir.

s7 200 ün toplam çıkış kuvveti 1 amp. eger koyacagın step motor her adım için 0.5 amp i geçmezse ve 5-6 kablolu bir step motor kullanırsan evet kontrol edersin yazdıgın programla da hızını ve yönünü değiştirebilirsin gerekli programo aşşada

NOT: eger step motorun gücü 0.5 amp den fazla ise kesinlikle kullanma zarar görür daha büyük motorlara bi devre kartı yapılıyor lazım olursa yapar yollarım

bağlantı: şase uçları eksiye bağlanır (6 kablolu olan step) 5 kabloluda ölçmen gerekir
kalan 4 uç plc ye 1 çıkış ver sıra ile degdir çıkışa adımlar bir birini takip ettiği sırayı bul

teşekkürler ama bana s7_300 de yapılışı lazım

öncelikle şunu belirtmek istiyorum; ilk önce soran bendim çift motor mu falan diye bir de size örnek sürücü göndermiştim incelediniz mi bilmiyorum ama ben tekrar yazmak istedim çünkü cevapsız bırakmak hoşuma gitmedi.

neyse şu sıralarda projemde bende 2 adet step motor kullanıyorum 1.75 N.m 2.8 V 2.8 A lik; ben bir tane 3 eksen kontrol kartı aldım ve çok rahatça PLC ye göre kontrol edip G code ları ile de istediğinizi yazdırıyosunuz illa ki de PLC olacak diye şartınız yoksa bence kontrol kartlarını inceleyin bence size daha çok esneklik getirecektir. Sizin çok bir iş de yapmanıza gerek kalmıyor.

iyi çalışmalar.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri