S71200 Modbus Haberleşmesi Sorunu

Arkadaşlar... bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
arkdaşlar mrb.

aynı sorundan dolayı ben de kaç gündür uğraşıyorum. Defalarca gerekli kontrolü yaptım ancak sonuç değişmedi.

cm1241 modulun tx ışığı kablo bağlı olmasada kısa kısa yanıp sönüyor. Haberleşeceğim cihazla kablo bağlantısını sağlasam da bu ışığın durumu hiç değişmiyor. Kablo takılı değilken yanıp sonmesi normal midir? Başarılı bir haberleşmede bu tx ve rx ışıkları sürekli olarak mı yanar kesikli olarak mı?

evet normaldir.cm1241 sorgu gönderiyor görünüyor rx ışığı yanarsa karşı cihaz cevap vermiş olacaktır.haberleştiği cihazı kontrol edin.

Fakat kablo bağlı olmasa da çok kısa aralarla yanıp sönüyor. Bu normal mi peki?

evet sorgu gönderiyor plc, karşı cihaz rs485 ise kablo yönlerine dikkat edin.A ve B uçları karşılıklı bağlanmalıdır.

evet sorgu gönderiyor plc, karşı cihaz rs485 ise kablo yönlerine dikkat edin.A ve B uçları karşılıklı bağlanmalıdır.

S71200 ile CM1241 RS422/485 haberleşme modülünü kullanıyorum. Haberleşmek istediğim cihazın A ve B olan ikili bir klemensi var. CM1241'in 3. pini B'ye 8. pini A'ya bağlanıyor. Ayrıca dediğiniz bir şekilde hata yapmamak için tam tersini de denedim.

Cihazdaki çekmek istedim bilginin adresi "1" data tipi integer. MB_MASTER komutunda DATA_ADDR kısmını 40002 yaptıktan sonra, DATA_LEN kısmını 1 yapıyorum. Fakat DATA_LEN kısmı 8 veya 16 mı girmeliyim? Buraya bit bazında mı yoksa Word olarak mı giriş yapılmalı tam bir fikrim yok.

Son düzenleme:
sevgili arkadaşım bir ara team wiewer kur bakalım beraber. bir sürü etken olabilir yanlış adtrers olabilir yanlış veri olabilir en ufak bir hatada bir sürü problem oluyor .
bu rx 5tx her zaman yanmalı . aslında forumda bir sürü veri var ama .heberleştiğin cihazı bildir.
olmadı bana cihaz konfigrasyonlarını ve haberleşeceğin nesnenin adını gönder ben bir noktadan okutuyum sana . kolay gelsin

sevgili arkadaşım bir ara team wiewer kur bakalım beraber. bir sürü etken olabilir yanlış adtrers olabilir yanlış veri olabilir en ufak bir hatada bir sürü problem oluyor .
bu rx 5tx her zaman yanmalı . aslında forumda bir sürü veri var ama .heberleştiğin cihazı bildir.
olmadı bana cihaz konfigrasyonlarını ve haberleşeceğin nesnenin adını gönder ben bir noktadan okutuyum sana . kolay gelsin

İlgin için teşekkür ederim. Sıkıntı oluşturabilecek her şeyi tekrardan kontrol ediyorum. Hatta modbus test programıyla cihazı da kontrol edeceğim. Ancak takıldığım iki konu var.

• Cihazdaki okunacak değerlerin adresleri 1,2,3... şeklinde gidiyor. PLC üzerinde programı oluştururken bu değerlerin adreslerini 40001+1, 40001+2, 40001+3 şeklinde mi yapmalıyım?
  • Lenght (DATA_LEN) kısmına adresler birer birer arttığı için "1" değerini mi girmeliyim?

Client bir mosbus test cihazıyla test yapmaya çalıştığımda da hata alıyorum. Cihazın veri transferinden yana sorunlu olduğunu tespit ettim. Ancak doğrulamak istediğim bir konu var. Cihaz üzerinde doğrudan A ve B uçları var. Bu uçlardan A (-), B (+) değil midir?

Forum istatistikleri

Konular
128,349
Kullanıcılar
450,191
Son üye
bilalcinar

Yeni konular

Geri