S7-300 iLe asibus yada profibus haberlesmesi ile bilgi.

weit

Üye
okuldan aldıgım proje ödevi var siemens plc ile (s7-300) asibus arasındaki haberlesmeyi kurcam ama o kadar arastırdım asibus bulamadım umudu kestim profibus arayayim dedim ama asibus ı bana anlatırsanız cok mutlu olacağim eğer asibus olmazsa profibus u anlatın bana bu hafta icinde bitcek bu:(

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
google da profibus yazıp da arama yaptırdınızmı acaba. Binlerce sayfa var profibus haberleşme ile.

s7300 ler benim bildiğim kadarıyla ya profibus ile yada profinet ile haberleşebiliyor.

Profinet= endüstiriel eternet haberleşmesidir. gerçek zamanlı haberleşmesi vardır.
Profibus= seri haberleşme ile bilgi alışverişi yapılır. hızı profinet e göre yavaştır.

arkadaşım asi haberleşme dediğimiz saha içerisinde dağıtılmış olan ı/o larını asi slave modullerine baplanıp tek bir kablo üzerindende bu slavedeki bilgilerin asi master modullerine gönderilmesindeki haberleşme sistemidir.plc ilede asi masterlarını profibusla haberleştirip bu bilgileri plc ne alabilirsin.

arkadaşım asi haberleşme dediğimiz saha içerisinde dağıtılmış olan ı/o larını asi slave modullerine baplanıp tek bir kablo üzerindende bu slavedeki bilgilerin asi master modullerine gönderilmesindeki haberleşme sistemidir.plc ilede asi masterlarını profibusla haberleştirip bu bilgileri plc ne alabilirsin.

Peki bu asibus ile s7-300 arasındaki haberlesme nasıl olacak acık olarak anlatabilirmiisn

asibus ile s7-300 benim bildiğim kadarıyla direk haberleşmiyor. S7-300 en basit hali ile profibus üzerinden haberleşme sağlıyor. PLC--- profibus---profibus-asibus çevirici---asi bus şeklinde arada bir çevirici ile asibus'ı s7-300 plc'ya bağlayabilirsin. En azından biz o şekilde kullanıyoruz.. İyi çalışmalar..

ASİ BUS un güç kaynağı özel ve S300 ün asi haberleşme modülü var bildiğim kadarı ile
asi slave modüllerine 4I/4O bağlanabiliyor fakat kaç tane modül aynı anda bağlanabiyor onun hakkında bir fikrim yok

S7300plc----profıbus protokolu----asimaster
asımaster----asi kablosu------ası power
asımaster----ası haberleşme kablosu-----ası slave

bir asi master modulunu 64 line 1 ve 64 line 2 olmak uzere 128 adet slave baglarsın...

pardon 64 yanlıs oldu 62+62 olmak uzere 124 baglarsın

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri