s7-300 counter pv sorunu

him

Üye
Merhaba arkadaşlar,

Delta dop-b panelden girdiğim bir değeri s7-300 counter pv girişine girerek sayma değerini hmiden ayarlamak istiyorum. Bunun için data block içerisinde bir word adresi açtım. Fakat,

ben panelden 25 giriyiorum sıkıntısız sayıyor ve 25 değerine gelince akltif oluyor. 10 girersem plc direk hataya geçiyor ve BCD conversion hatası veriyor. PV word adres değilmi? ben data blockta word adresi yazmışım zaten.

Neden böyle bir hata alıyorum?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. deltas.GIFcs.GIF

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Set etmek istediğiniz değeri, panelden integer (DEC) olarak gönderip, yazılımda saydırma işleminden önce bu değeri INTEGER dan BCD ye çevirerek PV ye yazmayı denedinizmi?

Merhaba, dediğiniz işlemi denedim. PV değeri BCD formatında sıkıntısız çalışıyor fakati op den mesela 10 girdiğimizde BDC formatında bu 16 gibi bir değere tekabül ediyor ve sayıcı 10`a kadar değil 16`ya kadar sayıyor.

Sonuç olarak ben gelen sayıcı ile bu işi başaramadım. Ama IEC counter kullanarak sıkıntısız bir şekilde op`den her girdiğim değeri saydırabiliyorum şimdi.

10 sayısı ikilik sistemde -> 1010 ---> 8 + 2 = 10
10 sayısı BCD kodu ile --> 0001 0000 ---> 16 + 0 = 16

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,857
Son üye
Bluent

Yeni konular

Geri