s7 200 step motor kontrolü

Pul girişi sürücünün adım yanş pals girişidir. Dir ise yön bilgisi. Dir lojik sıfırken bir yöne dönüyorsa lojik 1 iken diğer yöne döner. Bu arada sürücü girişin şayet 5v. luk ise; plc çıkışlarına (q0.0 ve q0.1) 2.2 k lık direnç bağladıktan sonra motor sürücüye bağla.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
arkadaslar EM277 modülü kullanarak s7-200 ile step motoru kontrolü hakkında bi ödevim var.bu konuda yardımcı olursanız sevınırım.

su an iş yeri açma derdindeyim musait olamayacam program da yok ama 1 2 aya tüm soruların çozümleri ile beraber yapıp hem youtube hem buraya atacam

Bugün bir arkadaşım vasıtası ile DELTA marka PLC ile step motoru sağa sola birkaç adım attırmayı başardım.Sürücünün A+, A-, B+, B- 'yi step motora bağladım. +V ve gnd'ye 24V DC güç kaynağına bağladım. PUL+ ve DIR+'yı birleştirip +5V DC güç kaynağına bağladım.PUL-'yi YO, DIR-'yi Y1'e bağladım.+5V'luk güç kaynağının 0V'unuda C0'a bağladım. Step motoru sağa sola birkaç devir attırmayı başardım.
Arkadaşım S7-200'le bunun nasıl yapılacağını bilmediğini söyledi.Yarın da S7-200 ile aynı şeyi kendim yapmayı deneyeceğim. Yalnız kafama takılan şey şu.
Q0.0 çıkışına PUL- yi ve Q0.1 çıkışına da DIR-'yi mi bağlamam gerekir?(Sizin yazdığınızdan anladığım şey bu.)Başka bağlantı yapmayacak mıyım?
Mesela PUL+ ve DIR+ yı birleştirip +5V'luk güç kaynağına bağlayayım mı? Böyle bağlarsam 5V'luk DC gerilim kaynağının -'sini nereye bağlayacağım? Bu sorularımın da cevabını verirseniz çok memnun olurum. İyi çalışmalar dilerim.
PUL- VE DIR- yi sisteminizin güç kaynağına bağlayın. PUL+ yı Q0.0 a DIR- yi Q0.1 e bağlayın. Arkadaışınızın Delta plc çıkışları npn olduğu için tam tersi bağlanıyor.Fakat siemens de pnp olduğu için bahsettiğim gibi bağlamalısınız. Step sürücü 5V ise çıkışınızın arasına 2.2K direnç koymayı unutmayın

step sistemi için su gerekir
360 derece dondürmek için bir motoru her bir derece 4 adım yada 8 adım olarak dünmek lazım piyasadaki step motorlar bu şekilde
deltayı bilmiyorum kullanmadım
s7 ler de ise q0.0 q..q q0.2 .0.3 oalrak 4 cıkış atıyorsunuz adım hızı olarak da ister sayıcı ister zaman rölesi ile istediğini gibi yapabilirsiniz.

hızlı olmasını isterseniz röle degil tristormuydu hatırlayamadım hızlı olan çıkışı ve hızlı olan timer deveresini kullanırsınız

1 adım yani 1 derece için 4 yada 8 adım gerekli

bir motoru 1 tur çevirmek için 360 derece hareket gerekir

360 derece hareket için ise 4 adım dan 1440 adım gerekir

ama sunu da yapabilirsiniz mesela 1 ms. lik bir zaman devresi kullanırsanız

mesela t20 diyelim

t20 pv değerine 4 yazarsınız
t20 pv reset t 20
t20 :pv1 q0.0 1
t20: pv 2 q0.1 1
t20 pv3 q0.2 1
t20 pv4 q0.3 1

yazarsanız tek zaman rölesi ile her 4 ms. yede 1 adım atar