S7-200 Programlama Hakkında

bu mudur2.jpg

arkadaslar ben s7-200 ogrenmeye calısıyourm ve bır karısılkıgı sıze sormak ısıtıyorum.
yukarda gormus oldugunuz resımde start ve stop butonlarının ladder da komut karsılıgı karsısındakı gıbımıdır yoksa sotop butonuda acık kontak gıbı mı ıslenmelıdır.
bazı kaynaklarda bunun celıstıgını gordum
galiba yukardakı sekle gore yapılan bır devre similasyon programında calısıyormus ancak uygulamda sorun oluyormus :confused:
bılgısı olanlar yardımcı olursa cok sevınırım.
iyi calısmalar.

Ekli dosyalar

• bu mudur .jpg
    bu mudur .jpg
    6 KB · Görüntüleme: 22
Moderatör tarafında düzenlendi:
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
stop girisin NK(normalde kapalı) ise plc kontak NA(normalde acık olmalı)
stop girisin NO ki tavsiye etmem (acil durus kontakları her zaman NK olmalıdır ki kablo kopmalarında dahi dursun) ise plc kontagı NK olmalı.

Evet söylediğin leyi sık sık karıştırmak mümkündür. Açık kontakta bir problem yaşamazsın. Ama kapalı kontak kullanmak isteğine göre değişir. Stop butonu normalde kapalı kontak olarak seçilir. Bunu sebebide herhangi bir kablo kopmasında makinenin devre dışı kalmasını sağlamaktır. Bu en başta karıştırman normal. Söyle düşün PLC nin I0.0 start I0.1 Stop butonu olsun. Sen programı yazarken şunu düşün PLC nın I0.1 girişine 24v geliyomu. Stop butonu kapalı kontak olduğunu için PLc nin I0.1 girişine 24v gelecektir. Bu sebeplede programda I0.1 kontağın herzamn ters konumda olacaktır. Yanı I0.1 irişini Açık kullandıysan kontak kapanacak, kapalı kullandırsa kontak açılacaktır. Bu kontağı ne için kullanacaksan ona göre sçim yapmalısın. en başta biraz zorlanabilirsin. ama uygulama yaptıkça bilgiler yerine oturacaktır. İnşallah anlatabilmişiimdir. Biraz karışık oldu galiba :))

Selam;
Reçep Çetin'in Simge Yayıncılıktan; S7-200'lerle Otomasyon Kitabını tavsiye ederim.

Evet söylediğin leyi sık sık karıştırmak mümkündür. Açık kontakta bir problem yaşamazsın. Ama kapalı kontak kullanmak isteğine göre değişir. Stop butonu normalde kapalı kontak olarak seçilir. Bunu sebebide herhangi bir kablo kopmasında makinenin devre dışı kalmasını sağlamaktır. Bu en başta karıştırman normal. Söyle düşün PLC nin I0.0 start I0.1 Stop butonu olsun. Sen programı yazarken şunu düşün PLC nın I0.1 girişine 24v geliyomu. Stop butonu kapalı kontak olduğunu için PLc nin I0.1 girişine 24v gelecektir. Bu sebeplede programda I0.1 kontağın herzamn ters konumda olacaktır. Yanı I0.1 irişini Açık kullandıysan kontak kapanacak, kapalı kullandırsa kontak açılacaktır. Bu kontağı ne için kullanacaksan ona göre sçim yapmalısın. en başta biraz zorlanabilirsin. ama uygulama yaptıkça bilgiler yerine oturacaktır. İnşallah anlatabilmişiimdir. Biraz karışık oldu galiba :))

HANGİSİ.JPG

KUSURA BAKMAYIN.galiba ben soramadım soruyu yada sız anlatınız ama ben anlamdım sımdı bu yukarıdaki resımden hangısı dogrudur ve uygulanmalıdır.
lutfen yardımcı olun
tsk

Son düzenleme:
ewet bende bole ogrendım ama bıraz kaynak karıstırınca 2 nın dogru oldugunuda gordum yani yazana göre bundan dolayı kafam karıstı
cevabınız ıcın tsk taner bey

Resimdeki kumanda devresine göre 1. seçenek.İkinci seçeneğin neden doğru olduğunu ve buton bağlama şeklini syn hasanzincir açıklamış

Son düzenleme:
Aşağıdaki şekildeki PLC şemasını düşünürsek, elektrik kumanda devresindeki kontakların şeklinden ziyade PLC için ilgili girişine voltajın gelip gelmedigi sorgulaması yapılır. O girişte 24Voltun varolması sorgusu normalde açık kontakla, o girişte 24Voltun olmaması durumunun sorgulanması normalde kapalı kontakla PLC programında sorgulanır.
Dolayısıyla PLC programında I0.0 a(Stop butonu üzerinden) sürekli enerji gelmesi önemli yani( I0.0 sürekli 1 mi? NO kontak ) VE Starta basıldımı bilgisi önemli yani( I0.1 girişi 1 ise yine NO kontak) ilgili şartlardan sonra çıkış verilir. Şekil-1 Numara doğru cevap.

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Aslında senin sorunun cevabı daha çok stop butonunun bağlantı şekli ile ilgili.

Yukarıda arkadaş zaten açıklamış (acil stoplar NC bağlanır, high to low mantığından dolayı)

Dolayısıyla sisteme ilk enerji verildikten sonra senin stop girişinde (i0.1) sürekli 24v olacağı için plc de açık kontak seçersin. (zaten i0.1 girişi 24v geldiğinde kontak konum değiştirecektir, NC olacaktır.)

Diğer türlü NO kontaktan nasıl enerji geçiyor ki diye insanı çelişkiye düşürüyor.
umarım sorunu cevaplayabilmişimdir.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri