s7-200 Hızlı Sayıcı

muratcam

Üye
rulo sac hattında bulunan plc mize yeni encoder bağladık microwindeki sihirbazla hızlı sayıcıyı yapılandırdım sayıcı sayma değerini VD0 atadım ve bu değerde interupt oluşturup gerekli işlemleri yaptım ama sayıcı set değerini sonradan değiştiremiyorum programda ana programdan sayıcının yapılandırıldığı alt programı sm0.0 ile sürekli çağırdığımda bu değeri değiştirebiliyorum ama bu kezde sayıcı eksik saymaya başladı
encoder kullanarak hco sayıcısı kullanılabilirmi ve bu değeri panelden nasıl değişebilirim
bu sistemde kullanılmak üzere encoder tavsiyeniz ne olabilir

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Selam dostum
Programı görmedim ama yükselen kenar denedin mi

Sent from my Discovery using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

yazdığın programı görmemekle beraber hızlı sayıcı kurulum bitlerinde hedef değeri güncelle bitini pasif ıraktığını düşünüyorum ama bu programın çalışmasına engel değil alttaki adımları uygularsan sanırım senin sorunun çözülecektir.
1- alt programı çağırmak için sm0.0 kullanma.
2- bunun yerine herhangi bir merkerin (m5.0, m6.4.. vs) yükselen kenarını kullan ve bu bite sembolik isim ata
3- Kullandığın bu biti panelde HSC set değerini yazdığın alanın yanına bir buton olarak koy ve butonun tag adresini yukarıda oluşturduğun bite ata
4- HSC nin set değerini panelden girdikten sonra bu biti tıkla...

Sonucu merak ediyorum, geri dönüş yaparsan sevinirim. (KBM Otomasyon - KBM Otomasyon)

evet dediğiniz yöntemi denemiştim o şekilde sorun çıkarmıyor ama sizinde bahsettiğiniz gibi ilave buton gerekiyor bende o yüzden interrupt oluşturmadan ana programdan çalışacak şekilde programı revize ettim ilginize teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri