s7 200 asm motor devir yönü değiştirme

Asenkron motor devir yönü değiştirme ladder diyagramını yazdım.
Yalnız bir yerde takıldım.Önce açıklama yapayım.
I0.0 İLERİ Butonu
I0.1 GERİ Butonu
I0.2 STOP Butonu
I0.3 Termik Aşırı Akım Rölesi kapalı kontağı
Q0.0 İLERİ Kontaktörü
Q0.1 GERİ Kontaktörü
Q0.2 YEŞİL LAMBA (İLERİ Kontaktörü çalıştığında Yeşil Lamba yanacak)
Q0.3 SARI LAMBA (GERİ Kontaktörü çalıştığında Sarı Lamba yanacak)
Q0.4 KIRMIZI LAMBA (Termik Attığında Kırmızı Lamba yanacak)
Buraya kadar tamam.

Q0.5 MAVİ LAMBA (STOP Butonuna basıldığında Mavi Lamba yanacak)
(Kırmızı sadece Termik attığında yanacak, stopa basıldığında değil)

Network 6'ya bunu nasıl yazıcam? Yardımcı olabilir misiniz?

Stop butonunu ladder da kapalı kontak çizdim. Gerçek devrede de açık kontak stop butonu kullandım.

Ekli dosyalar

• Devir Yönü Değiştirme.rar
    1.5 KB · Görüntüleme: 28
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
bu sistem için plc kullanmış olmana bir mantık veremedim doğrusu.
neyse s7 200 de set reset varmı bilmiyorum ben en düşük s7 300 kullandım. eger set reset varsa bir set reset koyarsın setini stopun na kontağından alır. reset kısmınıda startın na kontağından alır. set resetinide dq5 yaparsan direk kontrolünü yapar.
ama bu devre için plc çok ama çok gereksiz.
kontaktörler ve yardımcı kontaklarıyla çok basit bir şekilde yapabilirsin.

İlgilenip cevap yazdığınız için teşekkür ederim.Bu devreyi ticari bir iş için tasarlamıyorum. Sadece eğitim amaçlı olarak, öğrenmek için tasarlamaya çalışıyorum. S7 200'de SET RESET var. Yazdığınızı inceledim. STOP'un açık kontağını S(SET)'e girdim. Tamam.Yalnız START'ın açık kontağını Reset'e gir demişsiniz. Bu devrede bir İLERİ Start, bir de GERİ start'ı var.Bunun için ne yaparım?
I0.0 İleri start ile I0.1 Geri start'ı paralel olarak bağlayıp R'ye(RESET) girersem olur mu?

-İleri Çalış komutu geldiğinde ileri çalış çıkışını setlerken geri çalışı resetleyeceksin.

-Geri çalış komutu geldiğinde, geri çalış çıkışını setlerken ileri çalış çıkışını resetleyeceksin.

Olay bu kadar basit. Haa dersen ki, ikisine bir basılırsa ne olur? sadece bu dediğimi yapacak olursan. Alt satıra yazdığın "Geri çalış komutu geldiğinde, geri çalış çıkışını setlerken ileri çalış çıkışını resetle" ise, geri çalış çıkışı verecek sadece.

Ama tabi ikisine birden basıldığında hiç bir çıkış vermemesinide sağlaya bilirsin. Bunun içinde,

-İleri Çalış komutu geldiğinde ve geri çalış komutu yok ise;
ileri çalış çıkışını setlerken geri çalışı resetleyeceksin.
-Geri çalış komutu geldiğinde ve ileri çalış komutu yok ise;
Geri çalış çıkışını setlerken ileri çalış çıkışını resetleyeceksin.

-İleri Çalış komutu geldiğinde ileri çalış çıkışını setlerken geri çalışı resetleyeceksin.

-Geri çalış komutu geldiğinde, geri çalış çıkışını setlerken ileri çalış çıkışını resetleyeceksin.

Olay bu kadar basit. Haa dersen ki, ikisine bir basılırsa ne olur? sadece bu dediğimi yapacak olursan. Alt satıra yazdığın "Geri çalış komutu geldiğinde, geri çalış çıkışını setlerken ileri çalış çıkışını resetle" ise, geri çalış çıkışı verecek sadece.

Ama tabi ikisine birden basıldığında hiç bir çıkış vermemesinide sağlaya bilirsin. Bunun içinde,

-İleri Çalış komutu geldiğinde ve geri çalış komutu yok ise;
ileri çalış çıkışını setlerken geri çalışı resetleyeceksin.
-Geri çalış komutu geldiğinde ve ileri çalış komutu yok ise;
Geri çalış çıkışını setlerken ileri çalış çıkışını resetleyeceksin.
Teşekkürler tatilden sonra deneyeceğim.

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri