S7 1200 Tsend_c Komutu İle Veri gönderimi Sayısını Arttırma

mkeeng

Üye
Arkadaşlar merhaba,

S7-1200 DC/DC/Rly PLC kullanarak tsend_c komutu ile cihazlara veri gönderiyoruz. Ancak PLC maksimum 8 cihaza veri göndermeye izin veriyor. 9 ve daha fazla sayıdaki cihaza veri göndermek istediğimizde 2 tane PLC kullanıyoruz. Tek PLC ile bunu yapmanın bir yolu var mıdır?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
profibus haberleşmesi kullanılırsa CM1343 modulü kullanılarak 32 ad cihazı "slave"olarak ekleyebilirsiniz.
ama veri aktarımında yavaşlama söz konusu olacaktır. "master" olarak kullanılan CPU 512 giriş ve 512 çıkış olarak kullanılmak üzere 1024 byte büyüklüğündeki alanda veri transferi yapabilir.

oral somuncu cevabın için çok teşekkür ederim. Sen söyledikten soran araştırdım cihazların sadece ethernet girişi var, profibusa girişi yapamıyorlar. Sadece ethernet ile veri aktarabiliyorum

Veri gönderdiğin cihazlar PLC mi? Detaylı bilgi verebilir misin? S7-1200 DC/DC/Rly röle çıkışı kullanılmasının özel bir sebebi var mı? Data bloklar kullanarak, pointer ile veri gönderilebilir?

Veri gönderdiğin cihazlar PLC mi? Detaylı bilgi verebilir misin? S7-1200 DC/DC/Rly röle çıkışı kullanılmasının özel bir sebebi var mı? Data bloklar kullanarak, pointer ile veri gönderilebilir?
Veri gönderilen cihazlarda PLC yok, içlerinde kart var. Cihazları slave moduna alıp, PLC den TSEND_C komutu ile veri yolluyoruz. S7-1200 DC/DC/Rly standart kullanılan PLC . Pointer hakkında bilgim yok maalesef. Mümkün müdür bu durumda?

Karşı tarafta PLC yoksa bu yöntem kullanılamaz. Kartlar ne kartı ve projenin hardwariyle ilgili bilgi verebilir misin? Projenin ekran görüntüsü de fikir vermesi açısından iyi olur.

Kartlar hakkında bilgim yok, bana sadece slave olarak kullanabilirsin bilgisi verildi. Sanırım tek PLC ile mümkün değil. İlgin için çok teşekkürler

oral somuncu cevabın için çok teşekkür ederim. Sen söyledikten soran araştırdım cihazların sadece ethernet girişi var, profibusa girişi yapamıyorlar. Sadece ethernet ile veri aktarabiliyorum
profinet haberleşmesi ile max. 100 m. mesafeye veri taşınabilir. göz ardı etmeyin.

Bu konuyu örneklendirerek açıklamanız mümkünmüdür...
Mesela karşıdaki PLC delta olsun..

Profinet veya profibusla haberleşmesi sağlanmış 2 PLC için(Siemens-Beckoff-Delta v.b) veri gönderirken aradaki haberleşme protokolüne göre DB'lerle indirek adresleme kullanılabilir. Eklediğim resimde hw adresleri(input ve outputlar) üzerinden veri iletimi P#.. adres yazılarak ve kaç byte bilgi gönderileceği belirtilerek yapılabilir. Bunlar için özel SFC blokları da kullanılabilir. Umarım fikir vermesi açısından yardımcı olur.
Bu konuyu örneklendirerek açıklamanız mümkünmüdür...
Mesela karşıdaki PLC delta olsun..

Haberleşmesi kurulmuş, I/O adresleri belirtilmiş, 32 bytlık veri alış verişi için
60494

32 bytlık veri ilk I/O adreslerinden itibaren okunup, yazılacaktır. Bunların yerine SFC blokları da kullanılabilir. Pointer adresleme mantığı aynı. Kullanılan blok özel ve içeriği STL
60495

helpi
60496

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri