S7-1200 Sıralı Çalışma Projesi

muhsink37

Üye
Merhabalar acil bana yardımcı olur musunuz devrenin maketini yaptım fakat s7-1200 plc Program şemasını yapamadım bana acil cizebilecek varmı
  1. Sistem açma butonuna basılınca sistem hazır hale gelecektir.
  2. Sistem kapatma butonuna basılınca sitem çalışmayacaktır.
  3. Soru sorulduktan sonra butona ilk basan yarışmacının önündeki lamba ve siren çalacaktır.
  4. Siren 1,5 sn sonra kendi kendine duracaktır.
  5. Diğer yarışmacılar sonradan butona bassa dahi onların önündeki lamba yanmayacaktır.
  6. Yönetici Reset butonuna basınca lamba sönecek ve sistem tekrardan kullanıma hazır hele gelecektir.
    sirensiz bir şekilde de olabilir
    yarışmacı-butonları-1024x492.png

devre budur ....
    set reset'le yapılacağını biliyorum fakat devrenin proğramını tam yapamıyorum yardımcı olursanız sevinirim

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
yaptığın maketin ve senin plc nin resimlerini eklersen yardımcı olabilirler..

plc bende yok resmi plc okulda ben 12 sınıf öğrencisiyim maketde
bir tahta üzerinde lambanın çıkışları var
buton girişleri var
siren bulamadığım için sireni eklemedim
ben sadece plc den alacağım butonlara ve lambalara giriş ve çıkış vereceğim sadece devre proğramı lazım bana

Sorunun cevabı aşağıdaki resimde yalnız bir dahakinde kendin yazmaya çalış takıldığın yerleri sor mantığını öğrenmeye çalış :)

Ekli dosyalar

• YARISMA.jpg
    YARISMA.jpg
    106.2 KB · Görüntüleme: 144
bu hafta ya kadar yetişmesi lazımdı bitti be en önemlisi tasarım sıkıntılı dönemdeyim sınava çalış ona çalış buna çalış elim ayağıma dolanmışken hızır gibi yetiştin

ve abi dediğin gibi mantığını öğrenmeye çalışacağım ama öncelikle şu sınavı atlatsam varya süper olacak ancak zorlu dönem meslek lisesini bilirmisin bilmem teknik öğrenciyim 46 saat ders + 12 saat kurs görüyorum 6 gün kurs okul çıkışı en az 2 saat kurs 58 saat görüyorum resmen bitiyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:
Estağfirullah kardeşim,

Keşke meslek lisesinde bizde plc setinde böyle uygulamalar yapabilseydik. Değerini bilene..

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri