S7-1200 Analog giriş Min ve Max değerleri okuma.

ellight

Üye
Merhaba,

PLC programlamaya yeni başladım. Siemens s7-1200 ve KTP 400 HMI donanımım var. TIA portal v13 üzerinden programlıyorum.
Analog şerit sensörü kullanarak mesafe ölçüyorum. Sensördeki değerleri kolayca ekrandan okuyabiliyorum fakat plc'ye minimum ve maksimum değerlerini bir türlü hafızasına aldıramadım. MIN ve MAX fonksiyonları var TIA portalda ama en az 2 input isteyip karşılaştırma yapıyor. Benim istediğim tek inputun min ve max değerleri. Döngü ile yapılması gerektiğini dünüşüyorum. Konu ile yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleme:
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Soruyu biraz daha açabilir misin . Strok mesafesi belli değerin üstüne çıktığında veya altına düştüpünde arızamı verdireceksin yoksa çalışma esnasındaki değerleri ölçüp en küçük ve en büyük değeri hafızaya kaydedip daha sonra görmek mi istiyorsun.

Soruyu biraz daha açabilir misin . Strok mesafesi belli değerin üstüne çıktığında veya altına düştüpünde arızamı verdireceksin yoksa çalışma esnasındaki değerleri ölçüp en küçük ve en büyük değeri hafızaya kaydedip daha sonra görmek mi istiyorsun.
Hafızaya kaydedip daha sonra görmek istiyorum. Çünkü presteki kalıplar değiştiği zaman min ve max noktaları değişiyor. Tekrar eski kalıbı bağladığımda hafızadaki değerleri referans alarak ayarlamam gerekiyor.

Hafızaya kaydedip daha sonra görmek istiyorum. Çünkü presteki kalıplar değiştiği zaman min ve max noktaları değişiyor. Tekrar eski kalıbı bağladığımda hafızadaki değerleri referans alarak ayarlamam gerekiyor.

min değer ve max değer olarak 2 retain değer oluşturmalısın.
anlık ölçtüğün değer ile retain min değerini karşılaştırıp (veya min bloğunu kullanıp) küçük olanı retain min değerine atamalısın benzer işlemide retain max değer ile yaparsın.

Tam anlayamasam da anladığım kadarıyla yorum yapayım. 2 farklı şey anladım sizden:

1)
Tek bir değişken tanımlayınız. Her döngüde ( aktuel deger > değişkenin içindeki değer ) ise bu değişkene tek bir "move" komutu ile aktüel değeri atayınız. Bu şekilde max deger her zaman ilgili degiskende tutulmuş olur.

2)
Anlatımınızdan çıkardığım farklı bir anlam da reçetedir. Eğer hazır max. noktaları gibi girişler varsa bu tip durumlar Reçete'lerle çözülür..

Syg.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri