S5-profibus

mmetin

Üye
135 AG,928b cpu +IM308 ile yıllardır çalışan bir profibus sistemim var.Geçen hafta adamlarımdan biri slavelerin 24 dc hattına 380ac bombaladı.Tabiiki slave'ler sırayla takip eden günlerde ex oldular.Slaveler yeterli adetde yedegimde bulunmadığından ve zaten bir veya iki-üç üst versionları satın alınabilir olduğundan dolayı(comProfibus projesinin yenilenmesi) bunları ET200M serisi ile yeniden projelendireyim dedim.Bu işlemi bir kez başka bir 135u cpu928b ile birkaçyıl önce yapmıştım ve hala çalışıyor.AG 115u ile çok kere yaptım ve hala çalışıyorlar.Ama bu seferki işlemde cpu stopda kalıyor ve stop nedeni olarak dbmaske db1 peripherie adreslerini stop olarak veriyor.Memorycard pg ile proglamlanıyor ve konfigurasyon ile parametrelendirmede yanlış birşey yaptığımı zannetmiyorum.Yüksek ihtimal memorycardın programlanması sonrası IM308C'ye yüklenmesi,AG'nin silinip tekrar programın yüklenmesi vs gibi bir yerde birşeyi eksik veya yanlış yapıyorum.Eski projenin yüklü olduğu memorycard'ı IM308'takıp S5 programı yeniden yüklediğimde AG tekrar arızalı slavelerle run oluyor.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
DB1 bloğuna girip hangi adreste sorun var diye bakabilirsin. Profibus adrelerinin doğruluğundan emin misin?

adresler dogru,sorunlu adresleri her seferinde değişik veriyor...

Com profibus ın desteklediği ET200m ler mi kullandın.yoksa yeni versiyonlar mı.

Kullandığım ET200M IM153-1 ve I/O modülleri comprofibus yazılımında üretici kodu ile zaten konfigurasyon seçeneğinde var.AG 135U cpu928B ile sahada problem çıkınca, ayrıca PG'de MPI portu sorun yarattığı için modülleri aldım relaks bir ortamda 115U 945 cpu ile yeniden projelendirdim ve herşey yeşile döndü.Yani IM153 ve komşuları ile bir sorun yok diye düşünüyorum zira hem S5 de hemde bus üzerinde inputların geldiğini görüyorum.Slm.????

Forum istatistikleri

Konular
128,272
Kullanıcılar
450,098
Son üye
akaremir31

Çevrimiçi üyeler

Geri