<s> komutu

zikomo

Üye
s komutu ne işe yarıyor arkadaslar

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
S step komutudur genellikle SFC yazilim dilinde kullanılır. Bir step oomutu set edildihinde diger bütün S stepleri Reset edilir. Reset durumdaki bir S stebinin icindeki bir cikis önündeki şartlar aktif dahi olsa pasif konumda bekler. Sıralı işlem yapan makinelerde programlamayı cok kolaylaştırır. Linkteki paylaştığım dokümanda bulunan SFC yazılım dilini incelerseniz daha iyi fikir sahibi olursunuz.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/index.php?threads/117436/

bu o zaman ladder digamramda kullanılmaz yani dimi anladıgım bu

Kullanılır neden kullanılmasın wplsoft kullanıyorsanız ladder içerisinde kullanımı rahat oluyor ama ispsoft içerisinde biraz kafa karıştırıcı olabiliyor çünkü wplsoftta uzun bir network oluşturabilirsiniz ama bu ispsoftta biraz daha farkli olur networkler çok uzun olması tavsiye edilmediğinden tavsiyem S steplerine bağlı çalışmayı her S stebi için tek tek ayrı POUlarda network baslarona S kontağını koyarak yapın takibi kolay olsun.
S steplerini normal ladder içerisinde kullanmak istemenizide anlayamadım açıkçası.

s stepleri m bitleri gibi mi ben anlamadım nerede ne iş için kullanılacak varmı bir ornek

hayır m bitleri gibi değille. En önemli farkları bir S biti set oldumu diğerleri otomatik olarak reset konuma geçerler.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri