Süzme sayaç eksik ölçüyor.

Hüstın

Üye
Herkese merhabalar.

Yedi dairelik bir apartmanda elektriği ayrı ayrı süzme sayaçları okumak suretiyle hesaplayıp ödüyoruz. Fakat sorunumuz sayaçların tam tüketimi yakalayamaması. Örneğin son faturada tüketim 1089 kw. Fakat sayaçlardaki toplam tüketim 629 kw. Sayaçlarda T değerini okuyoruz. Yani yeni okuduğumuz endeksten en son okunan endeksi çıkarıp tüketim kw. Buluyoruz. Sorum süzme sayaçların toplam tüketimi ile ana saatteki tüketim farkı neden olabilir ? Sayaçların bu kadar çok tüketimi kaçırması normal mi? ne yapmalıyız ? Yardımcı olabilecek biri var ise çok seviniriz. Saygılar.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Ama konuya yabancı olduğumuz için neyi kontrol edeceğimizi tam anlayamadım. Acaba sayaçlardan arızalı olanmı var yoksa biz süzme sayaçların çarpanlarınımı ana saat çarpanları ile uyumlulaştırmalıyız.

Herkese merhabalar.

Yedi dairelik bir apartmanda elektriği ayrı ayrı süzme sayaçları okumak suretiyle hesaplayıp ödüyoruz. Fakat sorunumuz sayaçların tam tüketimi yakalayamaması. Örneğin son faturada tüketim 1089 kw. Fakat sayaçlardaki toplam tüketim 629 kw. Sayaçlarda T değerini okuyoruz. Yani yeni okuduğumuz endeksten en son okunan endeksi çıkarıp tüketim kw. Buluyoruz. Sorum süzme sayaçların toplam tüketimi ile ana saatteki tüketim farkı neden olabilir ? Sayaçların bu kadar çok tüketimi kaçırması normal mi? ne yapmalıyız ? Yardımcı olabilecek biri var ise çok seviniriz. Saygılar.

Ana sayaç ile diğer sayaçlar arası mesafe uzun ise değerlerin aynı çıkmaması normaldir. Gerilim düşümü ve kayıplardan dolayı şöyle söyleyeyim saatte 20 kw enerji çektiğinizi varsayalım.Ana sayaç ile süzme sayaçlar arası kablo direncinizin 0,35 ohm olduğunu varsayalım (rakamları sallıyorum daha farklı da olabilir) fazlardan geçen akımı da yaklaşık olarak aynı kabul edelim.

her fazdan 30 amper geçer yakalaşık I x I x R = iletkendeki güç kaybı

yani 30 x 30 x 0,35 = 0.315 kw x 24 = 7,5 kw/saat x 30 = Aylık 225 kw/saat fark

Süzme sayaçlar enerjinin geliş yönüne göre daha uzak noktada olduğundan ve ölçtüğü dairenin iletken direnci daha küçük olduğundan arada fark oluşacaktır.

Eğer durum böyle değilse ana sayacın doğruluk testlerini yapın Şebeke analizörü yada hemen yanına ikinci bir ana süzme sayaç bağlayın fark oluşuyor mu bunu tespit edin

yada sn. zeybekin dediği gibi akım trafolu ve çarpanlı sayacınız var ve siz yanlış hesaplıyorsunuz.

Normalde dağıtım şirketleri bu tür enerji verilmesine müsade etmezler.Sayaçtan kaynaklı arıza durumu olmasından şüphelenirseniz dağıtım şirketleri sayaçları test edebiliyor,teste yollayıp sağlamlığını öğrenebilirsiniz.

süzme sayacı boşverin sizin yapmanız gereken mütahhit ile görüşerek bir an önce iskan almasını sağlamanızdır. eğer inşaat ruhsatından itibaren 5 sene iskan alınmalıdır. eğer 5 sene içinde iskan alınmazsa işiniz daha da zorlaşır. eğer iskan varsa zaten bireysel elektrik abonesi alabilirsiniz.

Öncelikle bütün sayaçlar değer kaydetmiş mi?
Eğer hepsi değer kaybettiyse, bir meskenin ortalama 150-200 kWh arası tüketim kaydettiği dusunulurse binanızın yarısının tüketimine denk gelir ki iki tüketim arasında bu kadar fark olması çok zor bir ihtimal Muhtemelen tesisatta sayaçlardan geçmeden kullanılan bir yerler var gibi duruyor.

Merhaba Adem bey.

İskan alınması çok zor gibi. Müteahhit yok. Onsuz almanın yolunu bulduk. 2009 yılında çıkan KHK ile müteahhiti pas geçip alabiliyoruz. Dilekçemizi verdik belediyeden gelip eksik yok ise verelim iskanı dediler ama sonra bina oturumu ile proje arasında farklılıklar olduğu ortaya çıktı. Yani iş biraz karışık ve uzun.

Sadece elektrik değil su aboneliği de sıkıntılı. Şantiye suyu kullanıyoruz ve suyun tonu 7.60 kuruş.

Sadece elektrik değil su aboneliği de sıkıntılı. Şantiye suyu kullanıyoruz ve suyun tonu 7.60 kuruş.
işte bunlar için önce iskan almanız gerekir.
mevcut planın projeye uygulamaya çalışın olmazsa tadilat ruhsatı çıkartarak çözmeye çalışın. su elektrik doğalgaz telefon gibi hizmetlerden yararlanmak için iskan şartı vardır.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri