Süpürgenin kartındaki bu parça ne işe yarıyor ? (Çözüldü)

axelfoly

Üye
selam , süpürge hiçbir şekilde çalışmıyordu anakartı kontrol ettim triyak optpkuplör sağlam entegre normal görünüyor trafo çıkışı mevcut fakat süpürge bir türlü çalışmıyor , tanımadığım tek parça yuvarlak siyah olan o ne işe yarıyor ve sorun ondaysa onu iptal etmenin bir yolu var mı ?

Ekli dosyalar

• 4b11dbd2-0ef0-47a1-a8f1-cd73d76a7ebd.jpg
    4b11dbd2-0ef0-47a1-a8f1-cd73d76a7ebd.jpg
    148.9 KB · Görüntüleme: 43
İnce hortum bağlı ise vakum prosestatı olabilir.Toz torbası aşırı dolduğunda mororu devre dışı bırakmak için.Yanındaki kodda ne yazıyor?.
İnce hortum bağlı ise vakum prosestatı olabilir.Toz torbası aşırı dolduğunda motoru devre dışı bırakmak için.Yanındaki kod okunmuyor kodda ne yazıyor?.

Marka model kart no ?
Foto kalite çekim değil , çeşitli yönlerden fotolar ?
Diğer bilğiler !!!

Arkadaşların yorumlarını beklemeniz .

İnce hortum bağlı ise vakum prosestatı olabilir.Toz torbası aşırı dolduğunda mororu devre dışı bırakmak için.Yanındaki kodda ne yazıyor?.
ps1 yazıyor , fakat hortum takılı değil zaten tıkansa bile devre dışı kalmaması gerkmiyor mu , kartta diğer parçaların hepsini kontrol ettim yok yere triyakla opto bile alıp değiştim ama yok çalışmadı bu parçanın bacaklarında 39k ohm görünüyor
Marka model kart no ?
Foto kalite çekim değil , çeşitli yönlerden fotolar ?
Diğer bilğiler !!!

Arkadaşların yorumlarını beklemeniz .
arçelik s4124 kart no dk/ern/kgr_v-0.6

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    166.9 KB · Görüntüleme: 20
  • 7a54ac94-03c3-4bd4-a39c-f0c76fcad951.jpg
    7a54ac94-03c3-4bd4-a39c-f0c76fcad951.jpg
    148.7 KB · Görüntüleme: 18
Bence o parça Tamer Beyin dediği gibi bir parça. ps1 de pressure switch 1 in kısaltması olsa gerek.

Benzer bir süpürgem var. Arada çalışıp duruyorda. Kablonun süpürgeye yakın kısmında içten biri kopmuştu. Elimle tahmin ederek, yoklayıp kopuk yer tam isabetle buldum. Açıp ekledim düzeldi. Bir zaman sonra hiç çalışmaz oldu. Söküp kablonun her iki ucunu kontrol ettiğimde kablo sağlamdı. Sonra karta baktım, arızayla uğraşmak, kafa yormak, parçayı araştırmak derken zaten kart sadece devir ayarı yapıyordu. Kartı devreden çıkartıp doğrudan açma kapama düğmesi ile son devirde çalışacak hale getirdim. Gayet güzel çalışıyor. Süpürgelerde en önemli şey motor kısmına zamanla toz kaçması.;)

https://tr.aliexpress.com/item/1005003062307158.html
1676915498217.png

Benzer bir süpürgem var. Arada çalışıp duruyorda. Kablonun süpürgeye yakın kısmında içten biri kopmuştu. Elimle tahmin ederek, yoklayıp kopuk yer tam isabetle buldum. Açıp ekledim düzeldi. Bir zaman sonra hiç çalışmaz oldu. Söküp kablonun her iki ucunu kontrol ettiğimde kablo sağlamdı. Sonra karta baktım, arızayla uğraşmak, kafa yormak, parçayı araştırmak derken zaten kart sadece devir ayarı yapıyordu. Kartı devreden çıkartıp doğrudan açma kapama düğmesi ile son devirde çalışacak hale getirdim. Gayet güzel çalışıyor. Süpürgelerde en önemli şey motor kısmına zamanla toz kaçması.;)
yok hocam voltajlar tam triyakta bile voltaj mevcut fakat motor kısmına voltajı aktarmıyor ve optonunda led kısmı bu parçayla bağlantılı
Bence o parça Tamer Beyin dediği gibi bir parça. ps1 de pressure switch 1 in kısaltması olsa gerek.
bacaklarını kısa devre yapsam sorun olur mu iptal etmek istiyorum onu

süpürge bizim değil komşunun ondan dolayı bunu yapamam , aç kapa hortum üzerindeki anahtarlada oluyor onun iptal olmasını istiyeceni sanmıyorum
yok hocam voltajlar tam triyakta bile voltaj mevcut fakat motor kısmına voltajı aktarmıyor ve optonunda led kısmı bu parçayla bağlantılı

bacaklarını kısa devre yapsam sorun olur mu iptal etmek istiyorum onu
diyot kademesinde bi yönde 700 lü diğer yönde 2000 li değer veriyor , diyot gibi

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri