RS485 ile picler arası haberleşme

muheng

Üye
arkadaşlar merhaba,

rs485 protokolü ile iki pic haberleşmek istiyorum.

max487 entegresini de kullanmama rağmen bir türlü yapamadım. dosya yükleme yetkim olmadığı için rapide attım c dosyalarını ve dsn dosyalarını.

yardımlarınızı bekliyorum

öncelikle iki pic' i arada rs485 dönüstürücü olmadan haberleştir,daha sonra dönüstürücüyü ekle.

alarmko denedim ama yapamadım. Haberleştirme konusunda yeniyim o yüzden mi bilmiyorum ama ekrana herhangi birşey gelmiyor. Bu ikisi çalışsın daha sonra hatta 20 tane veri gönderebilecek pic yükleyecem daha

Konu birazcık eski olabilir ama yazayım. CCS nin bazı kütüphaneleri bence çok saçma..
Ama fikir açısından sana bir takım fikirler verebilir.

Öncelikle arkadaşımızın dediği gibi Arada bir buffer entegre olmadan devreni kur yani.. Pic'in TX pinini diğer alıcı pic'in RX pinine bağla.. yine RX pinini TX e bağla..

Pic'in donanımdaki bufferi dolmasın diye, sürekli kontrol et ve boşalt..

Örneğin while(kbhit()) { getc(); } komutu gibi bir komutla.. aksi halde buffer dolarsa donanım kendini kapatır.
Bir çok kişinin takıldığı noktalardan biri budur. Bufferi kontrol etmemeleri..
ve bir kaç veri alımından sonra pic veri alımını durdurur.. neden buffer okunarak boşaltılmadığından..
her okuma yapıldığında buffer boşalır..

RS485 veri yolu ile veri göndermek için çok çeşitli protokoller geliştirebilirsin. Fazla uğraşmak istemiyorsan eğer mikroc veya mikrobasic derleyicisinde hazır kalıp halde RS485 Gönderme fonksiyonu mevcut..

Forum istatistikleri

Konular
128,237
Kullanıcılar
450,036
Son üye
murki

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri