RS232 den veri okumak

nazmi74

Üye
Arkadaşlar,
Elimde rs232 çıkış veren bir ölçü aleti var. Bu ölçü aletini bilgisayarın seri portuna bağlayıp veri almak istiyorum. Yüklediğim resimde anladığım kadarı ile sadece okuma yapılabiliyor. rs232 de 4 ile 2 veya 5 ile 2 arasına 2.2k direnç bağlanacak. Resimde bilgilerin nasıl okunacağına dahil tablo var. Nasıl bir işlem yapmak gerekiyor. Program olarak fazla bir bilgim yok. Biraz VB biliyorum. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

• RS232 Bağlantısı.JPG
    RS232 Bağlantısı.JPG
    74 KB · Görüntüleme: 147
win xp de kullandığımız hyperterminal tarzı bir program ile test edip haberleştirebilirsin herhangi bir rs232 haberleşme test programı kullanabilirsin. haberleşme ayarlarını 9600, N, 8, 1 olarak ayarla muhtemelen işini görür.

win xp de kullandığımız hyperterminal tarzı bir program ile test edip haberleştirebilirsin herhangi bir rs232 haberleşme test programı kullanabilirsin. haberleşme ayarlarını 9600, N, 8, 1 olarak ayarla muhtemelen işini görür.

İlginize teşekkür ederim.

Şu an seri portlar üzerine programlama üzerine uraşıyorum. Eğer sonuca ulaşabilirsem burada paylaşırım.

Sonucunu merakla bekliyorum hyber terminal değilde windows 8 kullanıyorum hangi programları tavsiye edersin 232 haberleşmesi için

Merhaba,
RS232 ile dış ortamdan PC'ye veya PC'den dış ortama data aktarımı yaparken yollanan ve de gelen dataların hex değerlerinin bilinmesi gerekir.Bu HEX bilgileri ışığında PIC tarafına ve PC tarafına yazılacak uygun programlarla haberleşme sağlanabilir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,349
Kullanıcılar
450,193
Son üye
Kronoss

Yeni konular

Geri