router yüzey temizleme.

askinaslan

Katılımcı Üye
uşaklar sıkı durun bir sorunum var nedir çözemedim.

şimdi benim router ın tablasını makineye sildiriyorum. sonra komparatör bağlayıp tablayı x ve y eksenlerinde ölçüyorum. y ekseninde bir uçtan diğer uca (715 mm) sadece 0,03 mm yüzey bozukluğu var ama x ekseninde (630 mm) 0,32 mm diğer uç daha yüksek. benim devreler karıştı artık ölçmediğim yer kalmadı ama hala bulamadım. neden ola ki:)

Spindle tablaya tam dik olmayabilir veya benzer makinenin ayar sorunu olabilir.
Ustalar tarama izlerindeki düzensizliklerden de bu tür sorunları teşhis edebiliyorlar.

Spindle tablaya tam dik olmayabilir veya benzer makinenin ayar sorunu olabilir.
Ustalar tarama izlerindeki düzensizliklerden de bu tür sorunları teşhis edebiliyorlar.

Tam dik olmasa bile ancak kalemin çapı kadar ve diklikten kaçtığı açı ile orantılı sadece yüzeyin bittiği son noktada dediğin olay olur.
Tarama yaotığın freze nedir
Faruk 30 luk yüzey temizleme kullandım. Ardına 10luk parmak freze yine sonuç aynı

X teki bozukluk y0 ve y715 değeri içinde aynımı.
Makina gönyesinde çok azda olsa kaçıklık olabilir belki.

uşaklar sıkı durun bir sorunum var nedir çözemedim.

şimdi benim router ın tablasını makineye sildiriyorum. sonra komparatör bağlayıp tablayı x ve y eksenlerinde ölçüyorum. y ekseninde bir uçtan diğer uca (715 mm) sadece 0,03 mm yüzey bozukluğu var ama x ekseninde (630 mm) 0,32 mm diğer uç daha yüksek. benim devreler karıştı artık ölçmediğim yer kalmadı ama hala bulamadım. neden ola ki:)
x ekseninde lineer bir artış var ise x rayları tablaya açılı gidiyordur.

Raylar tablaya açılı gitse bile tüm tablayı sildiğinde makina tablası raylara paralel olmuş olur. Ama tablanın bir kısmında bıçak tablaya değmemiş olabilir.
Ayrıca tablanızın malzemesi nedir?

Raylar tablaya açılı gitse bile tüm tablayı sildiğinde makina tablası raylara paralel olmuş olur. Ama tablanın bir kısmında bıçak tablaya değmemiş olabilir.
Ayrıca tablanızın malzemesi nedir?

Tablanın zemini mdf kompozit. Üzerine metal plakalar ile t kanal yaptım. Onun üzerinde ise 3 mm mdf yapıştırıp onun yüzeyini 1 mm sildim. Bıçağın değmediği bir yer yok.

x ekseninde lineer bir artış var ise x rayları tablaya açılı gidiyordur.

Yusuf her durumda makineye sildirdiğim için komperatörüde spindela bağlayıp ölçüm yaptığımdan tablaya paralel olması lazım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yamukluk teee en uçta mı yoksa mesela yarıdan sonra mı yamukluk başlıyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Geri