Rezistans Teli hesaplama

floxise

Üye
Çalıştığım yerde bana 870V DC ve güç maksimum 2150kW olucak şekilde bir frenleme direnci hesabı istediler. Hesapları yapıyorum. Kafamda oluşan büyük bir saç kurutma makinası yapıcam gibi. Fakat araştırmalarımda rezistans telini krom-nikel değilde krom-alüminyum olarak buldum. Telin çapını 1mm yada 2mm olarak hesaplıyorum. 2471.264368 A hesapladım. Direnci 0.352046 ohm olarak buldum. 2mm çapla hesaplayınca uzunluğu çok kısa oluyor beklendim 5-6km fakat hesapların neresinde hata yaptığımı bulamıyorum yardımcı olabilir misiniz ?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
21540 dediğin wattmı, kilowatmı ??

O güç için,rezistan olarak,tel yerine,yol- verme dirençlerinde kullanılan tiplerdeki dirençlerden olmalı diye düşünüyorum.

hocam güç çok fazla suya falan daldırmalı bi tasarım yapın bari direk telle sıkıntı olmaz mı o iş. ısındıkça direnci artacak bu arada ihmal etmeyin.

hocam güç çok fazla suya falan daldırmalı bi tasarım yapın bari direk telle sıkıntı olmaz mı o iş. ısındıkça direnci artacak bu arada ihmal etmeyin.
zaten tasarım konteyner şeklinde olacakta telin uzunluğunu hesaplayamıyorum. Tasarımı eke bıraktım

Ekli dosyalar

• resim_2023-01-25_185000211.png
    resim_2023-01-25_185000211.png
    292.2 KB · Görüntüleme: 16
yerinizde olsam kısa şekilde test eder sonra oranlardım illa tel kulanacam derseniz, tellerde bollaşma olacak , ısınınca direnci artacak, sürekli çalışmada bi yere kadar surekli ısınacak bu sıcaklık erimenin sıcaklığının üzerindeyse eriyecek değilse o noktada duracak direnci de sabit değere oturacak. önce kullanmayı düşündüğünüz yeterli uzunlukta bulacağınızı düşündüğünüz teli 5 10 50 metre çekin bakın bakalım ne kadar kızarıyo akımı ne kadar değişiyo tel kaç metrede eriyo vs deneye deneye bulursunuz. Ordan oranlarsınız olay V=IR ile bitmiyor

yerinizde olsam kısa şekilde test eder sonra oranlardım illa tel kulanacam derseniz, tellerde bollaşma olacak , ısınınca direnci artacak, sürekli çalışmada bi yere kadar surekli ısınacak bu sıcaklık erimenin sıcaklığının üzerindeyse eriyecek değilse o noktada duracak direnci de sabit değere oturacak. önce kullanmayı düşündüğünüz yeterli uzunlukta bulacağınızı düşündüğünüz teli 5 10 50 metre çekin bakın bakalım ne kadar kızarıyo akımı ne kadar değişiyo tel kaç metrede eriyo vs deneye deneye bulursunuz. Ordan oranlarsınız olay V=IR ile bitmiyor
Dediğiniz tel krom-nikel ısınınca direnç değeri değişiyor. Krom - Alüminyumda değişmiyor. Ama dediğinizi deniyeceğim.

alüminyum olursa daha kolay eriyip gitmez mi bilemedim

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri