Rezistans Kw değeri nasıl hesaplanır ?

Ben firin imalati yapiyorum 380 volt ile calisan resiztans lar bu firin olculerine sigmaz 380 vollta resiztans tel boylari uzadigi icin sigdiramazsiniz 220 volta gore hesaplamaniz gerekir baglamtisini her resiztansin birer ucuna faz verip diger uclarini koprulemeniz gerekirEkli dosyayı görüntüle 49008

Resimdeki firini ben yaptim baglanti kisminin resmi bu olculer hemen hemen ayni firinin toplam gucu 30 kw tir 2.5 mm tel kullanilmistir

Aynı ölülerde yapılmış fırıdan kullanan arkadaşlarımız var sizin yapğınız fırın 220 voltlukmu yoksa 380 likmi acaba siz nerde yapıyorsunız fırını ve ayrıca benim verdiğim ölçüler fırının iç çapı dıştan değil.teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için eğer gebze tarafındausanız görüşmek isterim

Aynı ölülerde yapılmış fırıdan kullanan arkadaşlarımız var sizin yapğınız fırın 220 voltlukmu yoksa 380 likmi acaba siz nerde yapıyorsunız fırını ve ayrıca benim verdiğim ölçüler fırının iç çapı dıştan değil.teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için eğer gebze tarafındausanız görüşmek isterim
Istanbul avrupa yakasindayim 220 volt ile calisiyor ancak sistemde 3 faz var her resiztans devresine 1 faz veriyorum resimdeki firinin ic capi 1000×600×600 dur 0543 838 50 38

benim sorum da buna benzer fakat watt, amper, volt hiç biri belli değil.
örnek olarak 2 mm.2 kesit alanı olan olan teli, 180 derece de sabit tutmak için kaç volt, kaç amper, kaç watt güç gerekli.
wattan dereceye nasıl geçiş yaparım?

1 metre boyunda 5 mm. x 0,4 mm teli sürekli 180 derece de nasıl sabit tutarım?
istediğim zaman 160 dereceye düşürmek için volt u mu düşüreceğim?
varyak bu işe yarar mı?
teşekkürler.

Watt'dan bir iletkenin rezistsnsın sıcaklığını hesaplayamazsın.

Bir rezistansın sıcaklığını önce okuyup bu rezistansın kontrol edildiği ısı kontrol ünitesi dimmerin ayarını değiştirmelisin. Bunu yapan otomatik cihazlar var.

Bir rezistansa uygulanan gerilimi düşürürsen sıcaklığıda düşer. Gerilimi arttırırsanız sıcaklık yükselir. Bu şekilde pid ile solid state röle ile bu rezistansın sıcaklığını ayarlayabilirsiniz.

Cevabiniz icin tesekkur ederim.
Yalniz rezistansta termokuple yok.
Anladigim kadariyla, atiyorum, 100 volt verirsem 100 derece, 120 volt verirsem 120 derece, 200 volt verirsem 200 derece mi olur? Varyak bu isi yapar mi?
Tesekkurler.

Cevabiniz icin tesekkur ederim.
Yalniz rezistansta termokuple yok.
Anladigim kadariyla, atiyorum, 100 volt verirsem 100 derece, 120 volt verirsem 120 derece, 200 volt verirsem 200 derece mi olur? Varyak bu isi yapar mi?
Tesekkurler.

Oyle şu volt şu sicaklikta calisir diye bir standart yok. Bu durum isi kaybi ile alakalidir o nedenle standart yoktur.

Bir sicakligi sabit tutmak istiyorsaniz mutlaka isinan malzemenin sicakligini olcmeniz ve buna gore isiticinizi surmeniz gerekiyor.

Varyak degilde dimmer olacak. Sicaklik degisimine gore dimmer otomatik kontrol edilecek.

teşekkürler.
rakamları örnek olsun diye verdim. belki standart bir birine eşit verince öyle bir algı oluşmuş olabilir. özür dilerim.
rezistans ısısının ölçülmesi gerekmiyor.
skala dan, az arttır ya da az düşür şeklinde sabit tutmak istiyorum.
ısısı az gelirse yükselteceğim ve sabit kalacak.
çok gelirse düşüreceğim ama o ısıda sabit kalacak.
sıcaklığın 120-130-180 olmasının pek önemi yok. yetmezse yükselteceğim ve o sıcaklıkta sabit kalacak.
termokuple koyma şansımız yok ve kesikli çalışmayacak. sürekli çalışacak.
otomatik aç kapa değil, sürekli bir akım verecek ve küçük dalgalanmalar çok önemli değil.

bu şekilde çalışması için amper mi volt mu ayarlanmalı?
varyak sanırım voltajı ayarlıyor.

Ohm kanununa göre bir rezistansın sıcaklığını ayarlamanız için üzerine uyguladığınız gerilimi değiştirmeniz yeterlidir.

Gerilim düştükçe sabit dirençte üzerinden geçen akımda düşeceği için rezistansın oluşturacağı ısıda düşecektir.

Yani siz rezistansa uygulayacağınız gerilimi değiştireceksiniz.

Varyak uygulaması için varyağınızında rezistans gücünden yüksek olması lazım. Rezistans gücünüzü bilmiyorum. O büyüklükte varyak varmı onuda bilmiyorum.

Yapmak istediğinize örnek ışık ayarı için kullanılan dimmerler. Dimmerli ışıkla lambanın ışık şiddetini sıfırdan %100 arası ayarlanan parçalardır. Aynı mantığı rezistans için kullanacaksınız.

Makineci olduğumdan lütfen mazur görün sorularımı.
2 adet rezistans ve yaklaşık 10 amper çekecek her biri.
toplam 20 amper mi olacak, ve biraz emniyet koyarsak 30 amperlik bir varyak la yapabilir miyim?
yoksa 10 amperin biraz üzeri 15 gibi mi?
ayrıca rezistanslar seri bağlanmak zorunda değil mi, ikisi de aynı ısıda olması için.

Ben firin imalati yapiyorum 380 volt ile calisan resiztans lar bu firin olculerine sigmaz 380 vollta resiztans tel boylari uzadigi icin sigdiramazsiniz 220 volta gore hesaplamaniz gerekir baglamtisini her resiztansin birer ucuna faz verip diger uclarini koprulemeniz gerekirEkli dosyayı görüntüle 49008

Resimdeki firini ben yaptim baglanti kisminin resmi bu olculer hemen hemen ayni firinin toplam gucu 30 kw tir 2.5 mm tel kullanilmistirEkli dosyayı görüntüle 49009
Yavuz bey fırın ile ilgili bir sorun olacak müsait olduğunuzda

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,913
Son üye
Sadullahfahri

Yeni konular

Geri