Rezistansım sağlam mı nasıl anlarım ?

İyi forumlar herkese. 24 adet rezistansım var 4 kademe olarak her kademe de 6 rezistans ısıtarak çalışıyor. Termostatım bozuk olduğu için derece ölçemedim ama tüm rezistanslar devredeyken az ısıtıyo gibi hissettim ve söktüm. Tüm bağlantıları çıkardım tek tek rezistansları ölçtüm. Her birinden buzzer kademesine bip sesi ve 19.1 ile 19.5 ohm arası direnç aldım. Sizce rezistanslarım sağlam mı başka nasıl kontrol edebilirim ?

çırak sorularını daha güzel ve açıklayıcı olarak sor. bu rezitanslar kaç watt filan. en kısa zamanda da termostatını tazele. çünkü bu aletler senin hislerinde daha fazla hassastır. yani işini yapar. senin kafanda başka tilkiler dolaşırken, ısı hassasiyetin hata yapabilir.
bizim zamanımız analog zamanlardı. tanklarda deniz suyunu ısıtırdık, 5 kw X 2 adet seramik ısıtıcı kullanırdık. kişisel hassasiyetimiz ilk önce gözle yapardık (havalar soğuk ise buhar çıkardı) sonra parmak testi. suyun sıcaklığına bakardık (zamanla parmağın o sıcaklığa alışıyor) sonrada civalı termometre ile ölçerdik (kesin sonuç). bu arada görsel olarak ta ısıtıcılara bakardık, ne kadar kızarmışlar diye. hani manuel ayarladığımız ayara pek güvenmezdik.
yukarıdaki şartlarda hislerine ne kadar güvenirsin bilemem. şöyle karşıdan baktın mı bileceksin değil mi?

Son düzenleme:
B
Rezistanslari maksimumda devreye al.

1- Her bir rezistansa gelen voltajı olc.
2- Her bir rezistansin çektiği akımı olc.

Temel olarak. Üzerine gerilim uygulanan rezistans akim çekecektir. Akim çekmeyen rezistans bozuktur.
Bu noktadan sonra, bıze söz, kelam, kelıme düşmez..

Rezistanslari maksimumda devreye al.

1- Her bir rezistansa gelen voltajı olc.
2- Her bir rezistansin çektiği akımı olc.

Temel olarak. Üzerine gerilim uygulanan rezistans akim çekecektir. Akim çekmeyen rezistans bozuktur.

Nokta.
@serkan_48 sen de her şeyi ölçüyorsun, bizim zamanımızda elimizle kontrol ederdik. sıcaksa çalışıyor, soğuksa çalışmıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri