Raspberry Pi ile ilgili bir kaç sorum var

Karasavay

Üye
Merhaba arkadaşlar. Bir proje ile alakalı Raspberry Pi hakkında araştırma yapmam gerekiyor. Projede bir kamera olacak. Bu kameradan gelen görüntü işlenerek (kod kısmında şimdilik sıkıntı yok) basit dc motor kontrolü yaptırılacak. Motorlar step ve servo olması muhtemel. Yaklaşık 6 tane motor düşünülüyor. Ve 2 ve ya 3 tane sensörden veri okunacak. Adc özelliği yokmuş sanırsam ayrı entegre kullanmamız gerekiyormuş. Ve 2 tane de buton kontrolü gerekiyor.

Uzun oldu biraz belki ama Raspberry Pi hiç kullanmadığım için bilen birilerine sorayım istedim. Bu söylediklerimin hepsini Raspberry Pi ile yapmak mümkün mü ?. Ve mümkünse en hesaplı model önerirseniz memnun olurum.

En hesaplı yöntem harici bir arduino bağlamak. Hem adc sorununu çözersin hem motor sürme işini

PCF8591 ile dört kanal ADC okuyabilirsiniz.
Ayrıca kullanacağınız sensörlerin I2C veya
SPI tipleri varsa başka arabirime bile
ihtiyacınız kalmaz. Motor için de hazır
modüllerden kullanmanız mümkün.

Yanitladiginiz icin tesekkur ederim arkadaslar . Projede kalabalik olmamasi acisindan arduinoya veya baska yareimci seyler biraz aroa planda kaliyor . Raspberry haricindeki elemanlar icin kart basmayi dusunuyorum kalabaliktan kurrulmak icin .

Mehmet bey dogru mu anladim. Ornegin Raspberry 3a ile bu dediklerinizin heosini tek kartla gerçekleştirebilir miyim ? Yani bacak sayisi ve ozellikleri acisindan yeterli mi ?
PCF8591 ile dört kanal ADC okuyabilirsiniz.
Ayrıca kullanacağınız sensörlerin I2C veya
SPI tipleri varsa başka arabirime bile
ihtiyacınız kalmaz. Motor için de hazır
modüllerden kullanmanız mümk
En hesaplı yöntem harici bir arduino bağlamak. Hem adc sorununu çözersin hem motor sürme işini

Yanitladiginiz icin tesekkur ederim arkadaslar . Projede kalabalik olmamasi acisindan arduinoya veya baska yareimci seyler biraz aroa planda kaliyor . Raspberry haricindeki elemanlar icin kart basmayi dusunuyorum kalabaliktan kurrulmak icin .

Mehmet bey dogru mu anladim. Ornegin Raspberry 3a ile bu dediklerinizin heosini tek kartla gerçekleştirebilir miyim ? Yani bacak sayisi ve ozellikleri acisindan yeterli mi ?
Mecburen harici kart alacaksın. Rpi üzerinde adc yok o kadar motora yetecek kadar pin yok. Ben sana en kolay yolu söyledim başka yollarla kendine eziyet etmek istiyorsan sen bilirsin :)

Raspberry pi de kullanabileceginiz 20-25 adet data io pini var,eger yapacagınız projeye yetiyorsa sadece bir tane adc cevirici ekleyip pi de yapabilirsiniz,bütün cihazların tek bir mcu da birleşmesi programlamanızı kolaylaştıracaktır, ancak ben olsam pi ye zarar vermemek için diger basit işlemler için bir tana arduino,pic veya arm işlemci kullanır ve pi ile haberleştirirdim.

Raspberry pi de kullanabileceginiz 20-25 adet data io pini var,eger yapacagınız projeye yetiyorsa sadece bir tane adc cevirici ekleyip pi de yapabilirsiniz,bütün cihazların tek bir mcu da birleşmesi programlamanızı kolaylaştıracaktır, ancak ben olsam pi ye zarar vermemek için diğer basit işlemler için bir tana arduino,pic veya arm işlemci kullanır ve pi ile haberleştirirdim.
Ben de öyle düşünüyorum. Tek mümkün olduğunca az kartla halletmek daha mantıklı çünkü projenin çok sayıda üretime geçme ihtimali var. Kafamda Raspberry ve diğer elemanların olduğu bir kart basarak(motor sürücü, adc çevirici gibi elemanların)toplamda iki kartla halledebilir miyim diye düşünüyorum. Şuan kaç motor kullanacağım tam kesin değil. Çok genel şekilde sorayım o zaman, Şimdi bu Raspberry ile en fazla kaç motor sürülebilir?

Bir de Pi'ye zarar vermemek için demişsiniz onu anlayamadım. Sürücü kullandıktan sonra neden zarar görsün ki, başka bir şey mi kastettiniz ?

sürebileceginiz motor sayısını pi nin ayaklarının sayısı ve sürme şekliniz belirler,örnegin herbir motor aynı anlarda calısmayacaksa puls,dır ayaklarını ortak kullanıp enable ayaklarını ayrı ayrı baglayarak şeçim işlemi yaptırabilir ve pin tasarrufu yapabilirsiniz.
Zarar görmeden kastım pi 3.3v ile calısıyor ve çıkışları oldukca zayıf akım veriyor,sürücü kullandıktan sonra herhangibir sorun olmaz,zaten sürücü devreniz pi yi koruyacaktır.
Ben bu tarz projelerde mümkün oldugunca yüksek gerilimli kısımla düşük gerilimli kısmı optik izolasyonla ayırmaya çalışıyorum.Tabiki alacagınız her önlem maliyeti artıracaktır.
Bence ilk ürettiginizi en saglıklı çalışacak şekilde dizay edin daha sonra maliyeti kısma yoluna gidersiniz.
Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri