RailGun (Elektromanyetik Raylı Silah) Kapasitörler Voltaj Arttırma Modülleri Destek

Selamun Aleyküm Değerli Dostlar.

Aranıza yeni katıldım zira epey süredir ilgimi çeken bir konuydu asıl mesleğim web programlama hobi olarak elektroniğe bu projeyle giriş yapmak istiyorum.

Öncelikle lise yıllarında elektrik elektronik okumuştum 1 yıl fakat üzerinden 18 sene geçmiş çok azını hatırlasam da aşinalığım var.

Soru 1: Fotoğraf makinesinin flashların da ki gibi ani yüksek güç elde etmek istiyorum. Bunun için 10.000 uf 500 V kapasitörlerin daha güçlüsünü görmedim zira bu kapasitörlerin teki 900 tl gibi uçuk fiyatlara satılıyor. Benim için asıl ihtiyaç kapasiteden ziyade güç olduğu için 470 uf 400 v kapasitörler kullansam da olur mu ? 27,53 TL gibi ucuz fiyatlara satılıyor çünkü.

Bunlar sizce projem için doğru seçim midir?

Soru 2: 9 Volt piliden 800 KW lık enerji ediyorlar böyle birşeyi mi kullanmam projem açısından daha doğru olur ? Yada ikisini hibrit yapıda mı kullanmalıyım ?

Şimdiden Allah razı olsun.

Son düzenleme:
kapasitör enerjisi E=0,5xCxVxV
büyük kapasitörün enerjisini küçük kapasitörün enerjisine oranla.
fiyatları da oranla.
hangisi ekonomikse ona yönel.

kapasitör enerjisi E=0,5xCxVxV
büyük kapasitörün enerjisini küçük kapasitörün enerjisine oranla.
fiyatları da oranla.
hangisi ekonomikse ona yönel.

Bu formül ile kapasitörlerin Joule cinsinden toplam yüklendikleri enerjiyi buluyoruz bu durumda 10000 uf 400 v, 470 uf 400 v kapasitöre göre orana vurunca da daha hesaplı fakat benim için önemli olan devre tetiklendiğinde kapasitörlerden anlık olarak çıkacak Güç. Peki bu açıdan düşünüldüğünde tercihim hangisinden yana olmalı ? 10'ar adet kullanılacağını düşünürsek.

Enerji ile güç karıştırılmamalı.
Güç enerjinin birim zamanda ne kadar harcandığını veya üretildiğini ifade eder.
Yani aynı miktardaki enerji daha hızlı tüketilirse daha fazla güç tüketiliyor demektir.
Aynı miktardaki enerji daha kısa zamanda üretiliyorsa daha güçlü bir kaynak var demektir.

Öncelikle belirlenmesi gereken ne kadar enerji gerektiği.
Daha sonra bu enerjiyi sahip kaynağın belirlenmesi,
sonrada bu enerjinin ne kadar zamanda yüke aktarılmadı gerektiği yani
ne güç üretebilen kaynağın gerektiği belirlenmeli.

Kapasitörde depolanabikecek enerji @kesmez in belirttiği gibi.
Bu enerjinin ne kadarını yüke aktarabileceğin ise iki temel değişkene bağlı,
birisi kapasitör kaç Volt a deşarj olabilecek,
ikincisi kapasitörün iç direnci ve yükün direnci,
(kapasitör şarj deşarj konularına bakabilirsin)
bunlar ile ne kadar sürede yüke ne kadar enerjiyi ne güçte aktarabileceğini bulabilirsin.

Kapasitör iç direncinin düşük ve geriliminin yüksek olmasının
yüksek güç elde etmekte yararına olacağını görebilirsin.

Daha sonra konu ile ilgili izlediğim birkaç kaynak videoyu paylaşacağım.

Bu yöntemle "aya roket fırlatabilir" miyiz diye bile düşünülmüş.

Deşarj süresi hesaplamak için aşağıdaki linkten böyle bir excel dosyası buldum anladığım kadarı ile 10 adet 10000uf 400 voltluk seri bağlanmış kapasitörler yüklerini 0,5 saniyede boşaltabiliyor. Bu da bana tek atımlık iyi bir güç sağlıyor sanırım. Tabi bu dirençe göre değişiklik gösterecektir. Anladığım kadarı ile her iki yoluda canlı test ortamında deneyip sonuçları analiz etmek olacak.

Not: 50 Kapasitör seri bağlayınca umarım çarpılmam :)

http://www.digikey.com/Web Export/S...lectronics-capacitor-discharge-calculator.xls
1597030916534.png

o kadar yüksek voltaja çıkmana gerek yok. yükün empedansı çok küçük olacaktır 1 ohm veya altı.
merminin kütlesi ne olacak. orası önemli.
kondansatörlerin iç dirençlerinide hesaba katmalısın. kondansatörleri paralel bağlarsan iç dirençleri düşecektir.
akımı neyle anahtarlayacaksın. yüksek amperli tristör bence daha uygun. fakat çok pahalıdır.
bu proje ucuz bir proje olmaz.
1 mega joule ile top mermisi bile gönderebilirsin.
https://www.mouser.com.tr/datasheet/2/427/vs-st780clseries-1769610.pdf

Son düzenleme:
Ne amaçla nasıl kullanabiliriz ve bazı denemeler ile ilgili bir video:
(bu kanalın bütün videoları incelediği konuda hap gibi bilgi veriyor ve kaliteli güzel bir sunumu var.)

Yine yukarıdaki tatda bir video:

Biraz şakayla karışık temelinden bahseden ufak denemenin olfuğu güzel bir video:

o kadar yüksek voltaja çıkmana gerek yok. yükün empedansı çok küçük olacaktır 1 ohm veya altı.
merminin kütlesi ne olacak. orası önemli.
kondansatörlerin iç dirençlerinide hesaba katmalısın. kondansatörleri paralel bağlarsan iç dirençleri düşecektir.
akımı neyle anahtarlayacaksın. yüksek amperli tristör bence daha uygun. fakat çok pahalıdır.
bu proje ucuz bir proje olmaz.
1 mega joule ile top mermisi bile gönderebilirsin.
https://www.mouser.com.tr/datasheet/2/427/vs-st780clseries-1769610.pdf

Eğer dediğiniz gibi yük direnci 1 ohm düzeylerinde seyrederse aşağıdaki tablo eğer doğruysa ki bana imkansız gibi geldi ortaya 144 milyon watt lık bir şey çıkıyor ?? ve Deşarj esnasında anlık 720.000 joule lik enerji çıkar diyor. 1 mj ile top mermisi atılıyor dediğinize göre bu durumda bende muazzam bir güç elde etmiş oluyormuyum ? Yoksa hesaplarımda bir hata mı var ?

1597063477616.png

Bu arada araştırmalarıma göre şimdilik topladığım malzemelerle mevcut maliyet 5.961 TL
1597063910364.png

Hesap ta hata yok. 10ms de enerjinin hepsini harcayabilirsen 720 bin joule yapar. fakat kablo induktif etki artı kondansatör iç direnci artı sürtünme dirençlerini de eklersen ne olur bilmem belki 1 ohm aşılabilir. 150 tane kapasitörü seri bağlarsan dirençlerde toplanır. her birinin direnci 50mili ohm olsa toplam 7,5 ohm eder. yani seri bağlantı olmayacak.
anahtar olarak kullandığın malzeme anlık 10000 amper akıma dayanabilmeli. bununda bir direnci var.
eğer mermi namludan daha erken veya geç çıkarsa bu enerjiyi tam kullanmamış olursun. merminin kütlesini kapasitör deşarz olmadan namluyu terk edecek şekilde seçmelisin.
bir de coil gun var.

Hesap ta hata yok. 10ms de enerjinin hepsini harcayabilirsen 720 bin joule yapar. fakat kablo induktif etki artı kondansatör iç direnci artı sürtünme dirençlerini de eklersen ne olur bilmem belki 1 ohm aşılabilir. 150 tane kapasitörü seri bağlarsan dirençlerde toplanır. her birinin direnci 50mili ohm olsa toplam 7,5 ohm eder. yani seri bağlantı olmayacak.
anahtar olarak kullandığın malzeme anlık 10000 amper akıma dayanabilmeli. bununda bir direnci var.
eğer mermi namludan daha erken veya geç çıkarsa bu enerjiyi tam kullanmamış olursun. merminin kütlesini kapasitör deşarz olmadan namluyu terk edecek şekilde seçmelisin.
bir de coil gun var.

Allah razı olsun. Tüm bu bilgiler ve internet araştırmalarıma dayanarak öncelikle deneysel amaçlı 10 adet gibi az sayıda kapasitör kullanarak gözlemleyip sonra multimetre ile ölçümlerimi yapıp duruma göre sayıyı arttıracağım. Fakat benim istediğim güçlü bir tüfek mermisi boyutunda mermi fırlatmak yani 1 mj ile top fırlatılıyorsa sanırım benim 0.75 mj güç tüfek için aşırı derecede fazla. 7 cm uzunluğunda 2 cm çapında bir mermi tasarlayıp deneyeceğim.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri