Rüzgar Hız ölçümü

öncelikle bilgi için teşekkür ederim,
bir sorum daha olacak; bildiğim kadarıyla buzlanmaya karşı en dayanıklı sensör (en azından tavsiye edilen)
sizin bahsettiğiniz young alpine wind monitor markası. Bir de piyasada şu markalar çok
dolaşıyor ; Thies,NRG,DWG. bunlar arasında bir fark varmıdır. hangisi daha hassas ve kullanışlı

öncelikli olarak rüzgar ı ne amaçla kullanacaksın?
Rüzgarın hızını mı ölçeceksin yoksa rüzgar yönünü mü? Rüzgar yönüde True Wind mi? Relative wind mi?
Bu değerleri RM young la görebilirsin. (Hangi tip olduğu önemli)
Isı farkından çok fazla etkilenmez. (Derken -80-100 değil yani) (Normalde -30 ile 60 derece) ile nominal çalışır.
Diğer wind speed leri kullanmadığım için iyi veya kötü diyemem.

her iki işlem içinde kullanacağım, sanırım siz rüzgar yönü tespitleriniz için sensör kullandınız,
yön sensörü için true ve relative wind ifadelerini açıklayabilir misin,

son mesaj cok aydınlatıcı olmuş :)...bu rüzgar hızını ölcüm konusu üzerinde calışıyorum bulundugum yere ufak caplı bir rüzgar gülü kurmak istiyorum ama ufak anomemetreler sanırım işimi görmeyecek daha profesyonel ölcüm degerlerine ihtiyacım olucak

anlayabileceğimiz şekilde olsaydı sevinirdik

''iyiprens'' neyi anlayamadın ?

True wind: Gerçek rüzgar yönü demek. Fakat sadece Wind speed le ögrenemezsiz. Eğer wind speed üniten sabit ise ve yönleride biliyorsan biraz yanılma payıyla bi ihtimal bilirsin. Wind speed haricinde GYRO ünitesi kullanırsan (Maliyeti yüksektir) Gerçek Wind Speed değerini ögrenirsin. (Hangi yönden,Ne kadar süre ile, Hız)
Releative Wind: Cihazın yerleşimine göre sağdan, soldan rüzgar geliyor (Sanal Rüzgar yönü) diyebilirsin.
Senin için Yön çok önemli değil ise sorun olmaz. Sen zaten Rüzgarın tahmini yönü ve Rüzgarın hızını ölçeceksin.

True wind için Bir adet rm young wind speed ve Bir adet LMX 420/2 DGPS sistemin olursa, DGPS üzerinden True Wind i ve GPS bilgini rahatlıkla görebilirsin.
Deniz araçları (Yat,gemi,romörkör, Dynamic Position System Vessel) için çalıştığım için bunları biliyorum ve uyguluyoruz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
caddacan verdiğin bilğiler cok aydınlatıcı oldu benim için cok saol

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri