Röle yerine triyak olur mu?Güvenlik açısından..

elek

Profesyonel Üye
Elektrik anahtarının kasa altına küçük bir devre yapmayı düşünüyorum..
lambayı açma kapamayı(sadece açma kapama) triyak ile yapacağım..çünkü daha az yer kaplıyor..
bunun bir mahsuru olur mu..
aslında bilinen anahtar üreticilerinin örneğin dokunmatik dimmerleri var.. bunların içinde gerilim minumuma inince röle ile elektriği kapama düzeni var mı acaba..bazı dimmerlerde anahtarlı pot oluyor ve elektriği anahtar gibi kapatıyor..
bir zamanlar dimmerin TSE standardı yoktu..tse den sormuştum..
şimde belki biryerlerden kopyala yapıştır yapmışlardır..
eğer dimmer standardında böyle bir güvenlik zorunluluğu yoksa..
benim yapacağım devredede triyak ile lambayı açıp kapatabilirim..
şimdi teknoloji yaygınlaştı akıllı evler falan..
çeşit çeşit ana kontrol ürünleri..
ben böyle bir zorunluluk yani elektrik anahtarı gibi kapama olduğunu sanmıyorum..

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Triyağın gate ucu ile anotlardan birini 220 ohm direnç üzerinden birbirine bağlarsanız triyağı anahtar gibi kullanmış olursunuz.

..triyağın nasıl kullanıldığını biliyorum..esas sormak istediğim şu;
tesisatta elektrik anahtarı yerine triyak kullanabilirmiyiz?

Mevzuatı bilmem fakat kesinlikle kullanabilirsiniz.

Kullanılabilir ,mevzuatta bununla ilgili kısıtlayıcı bir husus yok. Hastanelerde, yoğun Bakım hasta yatak üstü lambalarını DIM DALI ,triyaklı kontrol anahtarlar ile yapılacak şekilde projelendiriyoruz, örneğin.İlgili kurumlardan da onay alınıyor. Topraklama sistemi ve KAKR sistemi çalıştıktan sonra sorun yok.

MADDE 4 – Aynı Tebliğin Ek-III’ünün 2 nci maddesinin 2.3 üncü fıkrası başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

2.3 Şebeke ile lambalar arasında kurulumu tasarlanan donanımın fonksiyonel gereklilikleri

a) Aşama 1’den itibaren, şebeke ile lambalar arasında kurulum için tasarlanan ekipman, enerji verimlilik endeksleri (doğrusal olan ve doğrusal olmayan lambalar için bu ekin 1.1 inci fıkrasında belirtilen yönteme uygun olarak hesaplanmış) en fazla olarak;

- Doğrusal olmayan lambalar için: 0,24 (kabul edilen Φ kullanım=toplam anma aydınlatma akısı),

- Doğrusal lambalar için: 0,40

olan lambalarla uyumlu çalışacak şekilde en gelişmiş gerekliliklere uyar.

Kısma kontrol cihazı (dimmer) çalıştırdığı lamba için en düşük konumunda açıldığında, çalıştırılan lamba tam yükte çalıştığında verdiği aydınlatma akısının en az % 1’ini sağlar.

Armatür piyasaya arz edildiğinde, eğer içinde nihai kullanıcı tarafından değiştirilebilecek lamba içeriyorsa bu lambalar armatürün uygun şekilde etiketlenmesi açısından, Elektrik Lambaları ve Aydınlatma Armatürlerinin Enerji Etiketlemesine Dair Tebliğe göre en yüksek ilk iki enerji sınıfından birinde yer alır.

b) Aşama 2’den itibaren, içinde nihai kullanıcı tarafından değiştirilebilir lamba bulunacak şekilde tasarlanmış armatürler, Elektrik Lambaları ve Aydınlatma Armatürlerinin Enerji Etiketlemesine Dair Tebliğe göre verimlilik sınıfı en az A+ olan lambalar ile tam uyumlu olur. Enerji ile İlgili Ürünlerin Çevreye Duyarlı Tasarımına İlişkin Yönetmelik gereğince uygunluk değerlendirme için hazırlanan teknik dosya, ürünün test edilebilmesi için ürün ayarları ve şartlarının gerçekçi bir kombinasyonunu içerir.”

Mevzuatta dimmer kontrolü bulunmakta.

kaynak :

DOĞRUSAL LAMBALAR, IŞIK YAYAN DİYOT LAMBALAR VE İLGİLİ
EKİPMANA İLİŞKİN ÇEVREYE DUYARLI TASARIM
GEREKLERİNE DAİR TEBLİĞ (SGM-2015/10)’DE
DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ
(SGM-2017/11)

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606