Röle ters diyot bağlantısı yardım!

hms102

Üye
Merhaba; bu konularda yeniyim öğrenmeye çalışıyorum arduino ile röle kontrolü yapıyorum fakat röle yük çektiği anda LCD ekranda anlamsız simgeler ortaya çıkıyor ve LCD de sensörlerden gelen değerlerde de değişimler oluyor. Biraz araştırdım emin değilim ama bunu engellemek için sanırım röleye ters diyot bağlantısı yapmak gerekiyormuş forumda bunla ilgili konulara baktım fakat anlayamadım. Bu problemi engellemek için röleye ters diyot bağlantısı mı yapmam gerekir? Bu bağlantı nasıl yapılır? Hiç anlayabileceğim görsel bulamadım bununla ilgili. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Bağlamaya çalıştığınız diyot komütasyon (Koruma) amaçlı bir diyottur ve röle uçlarına dediğiniz gibi ters ancak paralel olarak bağlanır bu diyot. Ters bağlanması demek diyotun röleye normal besleme (Bobin) akımının dc. olarak uygulandığında akımı normalde (Doğru yönde) içinden geçirmeyen diğer yönü yani ters polarlanmalı (Kutuptan) olan geçirmeli yanıyla bir emniyet (koruma) bağlantısıdır. Röle bobininde self (öz) indüksiyonla ters yönde akım oluştuğunda geri giderek bir transistörden geliyorsa onu bozması böylece diyot içinden geçip tam yok edilmiş olur. Tv yatay saptırma katı (Horizontal) daki güç transistörünün ya kendi iç yapısından veya dıştan pararel olarak bağlanmış şekliyle yatay saptırma bobininden gelen ters indüksiyona karşı bir önlem alınmış, böylece ters paralel bağlı diyotlu böyle bir koruma önlemi yine vardır, bir benzetme yapmak gerekirse eğer. Bu diyot hem gerideki (Transistör benzeri) değerli komponentleri koruyacağı gibi LCD ekranındaki paraziitik sinyal şeklindeki oluşumları da bloklayabilir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
diyotu, bobinin/motorun çekdiği ampere göre seçmeyi unutmayın.

Ekli dosyalar

• röle_diyot.jpg
    röle_diyot.jpg
    6.1 KB · Görüntüleme: 92
Üstadlar yanıtlarınız için teşekkür ederim elimdeki röle ekte fotoğraftaki röle modülü üzerinde direnç yada diyot gibi şeyler var buna diyot bağlamalımıyım? Bağlamam gerekiyorsa neresine bağlamalıyım? Beslemeyi arduino karttan alıyorum 5 volt olarak. Harici olarak beslemek çözüm olur gibi direk 5 voltluk bir adaptörün uçlarını soyup birini VCC ye diğerini gnd ye bağlasam olur mu?

Ekli dosyalar

• 21742234_10211922620914683_149200397_o.jpg
    21742234_10211922620914683_149200397_o.jpg
    137.2 KB · Görüntüleme: 58
Bu modülde rölelerde ters diyotlar var ama.

Belkide ssyin kesmez'inde dedigi gibi besleme role cektiginde yeterli gelmiyordur?

Uygulamayi yapan arkadasimiz devresini beslemek icin ne kadarlik nasil bir guc kaynagi kullaniyor acaba? Ayrica alici olarakta ne bagli guc harcayan? Iyi filtre edilmemis bir guc kaynagi yeterli akimi verebilecek gucte olsada bu gibi sorunlari verebilir.

Bu röle kartının teknik bilgilerinden ne kadar voltaj ve akım gereksinimi olduğunu belirleyin. Bu değerlere uygun harici bir adaptör ile bu röle kartını besleyin. Eğer teknik bilgi bulamazsanız 12V 1A gibi bir adaptörle deneme yapabilirsiniz.

Ama mutlaka bu adaptörün GND sini, arduino'nun GND sine bağlamanız lazım

DÜZELTME: resimden göründüğü kadarıyla kart girişinde optokuplör kullanılmış, bu durumda GND'lerin birbirine bağlanmasına gerek yok.

Son düzenleme:
Bağlamaya çalıştığınız diyot komütasyon (Koruma) amaçlı bir diyottur ve röle uçlarına dediğiniz gibi ters ancak paralel olarak bağlanır bu diyot. Ters bağlanması demek diyotun röleye normal besleme (Bobin) akımının dc. olarak uygulandığında akımı normalde (Doğru yönde) içinden geçirmeyen diğer yönü yani ters polarlanmalı (Kutuptan) olan geçirmeli yanıyla bir emniyet (koruma) bağlantısıdır. Röle bobininde self (öz) indüksiyonla ters yönde akım oluştuğunda geri giderek bir transistörden geliyorsa onu bozması böylece diyot içinden geçip tam yok edilmiş olur. Tv yatay saptırma katı (Horizontal) daki güç transistörünün ya kendi iç yapısından veya dıştan pararel olarak bağlanmış şekliyle yatay saptırma bobininden gelen ters indüksiyona karşı bir önlem alınmış, böylece ters paralel bağlı diyotlu böyle bir koruma önlemi yine vardır, bir benzetme yapmak gerekirse eğer. Bu diyot hem gerideki (Transistör benzeri) değerli komponentleri koruyacağı gibi LCD ekranındaki paraziitik sinyal şeklindeki oluşumları da bloklayabilir. Kolay gelsin.

Abi merhaba ben konuyu tam anlayamadım , röleye ters yada parelel diyot bağlantısını nasıl yapabilirim anlaşılır ve özetle geçer misiniz , mümkünse de bağlantı şeması varsa eğer

4D1ED7CB-32ED-49E4-AE16-02BF4D8F6C1B.jpeg

Röle modülünüzde o diyotlardan var zaten. Röle modülünüzü harici bir kaynaktan besleyin.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri