pwm modülü ile servo motor sürümü yardım lütfen !

çok teşekkür ederim ben timer2 ile belirli bir kesme oluşturdum örneğin 100 defa kesme oluştuysa motorlar dursun dedim . bu şekilde oldu ancak bu seferde 2 motoru farklı zamanlarda çalışmaya başlatırsam mesela önce 1. motor başladı 1 turdan sonra 2. motor için pwm2 yr veri yolladım diyelim ikside aynı andamı durur yoksa timer ikisi içinde ayrı ayrı mı sayar tekrar teşekkür ederim..

kullandığın kesme türü nasıl timer2 taşma bayrağı kullandıysan 100 kere kesme oluşmasını bekleyecek ve kurduğun alt programdaki gibi 2 motor da hangi konumda olurlarsa olsunlar 100. kesmede ikisi de durur niye diye soracaksan timer2 motorların turlarını saymıyor sadece ayarladığın şekilde sayıyor ve
ayarladığın süre sonunda 100. kesmede de alt program çalışıyor

evet timer2 yi o şekilde kullandım. Ozaman timer2 kesmesinin oluşma sayısına göre motorların çalışma zamanını ayarlayacağım başka yol bulamadım zaten motorları sürekli dönmesi için çevirdiğim için biraz sıkıntı çıktı ilgilendiğin için çok çok teşekkür ederim kardeş

önemli değil yardımcı olabildiysem ne mutlu

sana söylediğim diğer tekniği yapabilsen hiçbir sıkıntın olmazdı ama uğraşman gerekirdi
neyse sana nasıl kolay geliyorsa öyle yap en iyi yol iyi bildiğin yoldur. ;)

biraz uğraşayım şimdilik olacak gibi bi sorun çıkmaz inşallah yardımın için teşekkürler

biraz geç bir cevap ama başkalarının işine yarar belki. pwm le servo motorları kontrol etmek zordur. simulasyonda herşey düzgün gözükür ama gerçek hayatta deneyince usn lik geçikmelerde bile servolar kendini salar:) servoların sinyal zamanlarını önceden tanımla, compare modülünü kullan ve ccp1ıf bayrağını denetle. bu şekilde daha sağlıklı olur

kullandığın kristal kaç Mhz acaba? nasıl 50Hz ürettin pwm de?

Forum istatistikleri

Konular
128,360
Kullanıcılar
450,230
Son üye
sercankars

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri