PSU çalışmıyor, kısa devre ise Yeşil+Mavi renklerde çalışıyor!

12V ile çalışan 50W halojen spot ampuller var.
Bu ampulden bir kaç tanesini paralel bağlayıp
+5V (kırmızı - siyah) çıkışına bağlayın ve
ölçümleri tekrar yapın.
Yüksüz iken garip gerilimler çıkabilir.
Referans gerilim 5V olduğu için yük bunun
üzerinde olmalı.
Gri kablo üzerinde de +5V olmalı. O kablonun
bağlı olduğu entegre kontrol edilmeli.
Bekleme modundaki voltaj değerini görmek için kısa devre yapmadan sadece fişe takılı ve anahtarı açık şekilde YEŞİL ve MOR'un voltajlarını ölçtüğümde her ikisinde de 5v görmem gerekirken, YEŞİL'in +2.58V, MOR'un ise +5.10V verdiğini gördüm. O dediğiniz yöntem de iyi bir test olabilir evet ama yapamam diye düşünüyorum çünkü hem maddiyat, hem de zamanım yok maalesef.
Teşekkürler ama şu anda bunu yapamayacak durumdayım. Cihaz gerçekten güzel, olsa şu anda da çok işime yarardı gerçekten.
Buraya kadar konuyu okuyan ustalara özet geçmek istiyorum;

1-
Sigortada sorun yok, ölçümde multimetre de sesi alıyorum.

2- Yeşil+Mavi kısa devre ölçümünde Voltaj değerleri şu şekilde çıktı;
PORTAKAL X4+3,42V
KIRMIZI X5+5,13V
GRİ X1+0,03V
MOR X1+5,11V
SARI X2+12,13V
MAVİ X1-10,95V
YEŞİL X1-10,95V

3- Bekleme modundaki voltaj değerini görmek için, Kısa devre olmadan, sadece fişe takılı ve anahtarı açık bir şekilde YEŞİL ve MOR'un voltajlarını ölçtüğümde her ikisinde de 5v görmem gerekirken şu değerleri aldım;
YEŞİL: +2.58V
MOR: +5.10V

Son düzenleme:
şimdi güzel insan, ben azıcık sesli düşüneyim bu amca hakkında.
1- sigorta mutlaka sağlamdır, çünkü kısa devre olsaydı hiç çalışmazdı.
2- voltaj değerleri dengesiz, farklı ölçü aletleri ile ölçsek bile ayarsız bir voltaj çıkışı görünüyor.
3- burada tek çalışan elemanlarda sıkıntı olacağını pek zannetmiyorum. büyük ihtimal entegre arızası gibi geliyor bana. orada arka tarafa saklanmış olan 7 bacaklı entegre amcayı bir değiştirip tekrar test etmek lazım. amma mutlaka araya seri lamba girerek enerji verelim ki başka bir arıza varsa en azından taktığımız parça kötü yola düşmez.
kafamda dolaşan tilkiler bunları söyledi, gerisi sizin inisifiyatinizde.

@paskomya ustam, dediğiniz yer stand-by besleme
devresinin sanırım. MOR kablo ve +5.10V okuyorum
diyor, arkadaş. Burası normal gibi.
U4 olarak görülen -ki muhtemelen komparatör- entegre
arızalı veya buna giren gerilimlerde bir sorun var.
Yine U4 civarındaki transistörlerde de sorun olabilir.
Zira YEŞİL ve SİYAH birleşince besleme açılması lazım.
MAVİ(-12V) ile birleşince çalışıyor.

Ek:
Bu kartın sadece üst yüzünde mi komponent var?

alt tarafındakilerin hepsi sms @mehmet.bey ustam. uzun süre yatmış olduğunu varsayarsak ben olsam bütün kondastörleri kafadan değiştirirdim ama olay sadece kondastör arızası gibi görünmüyor. ve dediğiniz gibi çok az da olsa kaçıran arızalı bir nane var oralarda. benim ölçtüklerimde (ki ölçü aletim amatöre yakın, voltaj değerlerini aşağı yukarı hep kağıt üzerinde gördüğüm gibiydi. o yüzden 0,1 puanı hata olarak görmüyorum.

şimdi güzel insan, ben azıcık sesli düşüneyim bu amca hakkında.
1- sigorta mutlaka sağlamdır, çünkü kısa devre olsaydı hiç çalışmazdı.
2- voltaj değerleri dengesiz, farklı ölçü aletleri ile ölçsek bile ayarsız bir voltaj çıkışı görünüyor.
3- burada tek çalışan elemanlarda sıkıntı olacağını pek zannetmiyorum. büyük ihtimal entegre arızası gibi geliyor bana. orada arka tarafa saklanmış olan 7 bacaklı entegre amcayı bir değiştirip tekrar test etmek lazım. amma mutlaka araya seri lamba girerek enerji verelim ki başka bir arıza varsa en azından taktığımız parça kötü yola düşmez.
kafamda dolaşan tilkiler bunları söyledi, gerisi sizin inisifiyatinizde.
Saygıdeğer ustam öncelikle teşekkür ederim, peki o bahsettiğiniz yedi bacaklı arkadaş bu mudur tam olarak? Bu arada bende kondansatörleri dediğiniz gibi değiştirmeyi düşünüyordum aslında ve başka hangi parçaları değiştirmemi tavsiye ederseniz, söylerseniz sevinirim.
Katılıyorum, bilen birine yaptırılmalı.
Ustam sizin tavsiyeniz U4 müdür peki? Veya siz ne önerirsiniz?

Ekli dosyalar

• 20230404_002243.jpg
    20230404_002243.jpg
    235.1 KB · Görüntüleme: 11
  • 20230404_163223.jpg
    20230404_163223.jpg
    206.7 KB · Görüntüleme: 8
  • 20230404_163412-edit.jpg
    20230404_163412-edit.jpg
    204 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:
Saygıdeğer ustam öncelikle teşekkür ederim, peki o bahsettiğiniz yedi bacaklı arkadaş bu mudur tam olarak? Bu arada bende kondansatörleri dediğiniz gibi değiştirmeyi düşünüyordum aslında ve başka hangi parçaları değiştirmemi tavsiye ederseniz, söylerseniz sevinirim.

Ustam sizin tavsiyeniz U4 müdür peki? Veya siz ne önerirsiniz?
evet üzerini buradan okuyamıyorum, o arkadaşı bir tazelemek lazım veya ne kadar ustasınız bilmiyorum datasheete bakıp kontrol edebilirsiniz. ama en çok arıza yapan parçaların başında gelirler ve arıza tespiti genelde zordur.

Bilen birine yaptırınız.
Maalesef Ümraniye de yapan yok, dün çoğuna sordum tek tek ama nafile. Hatta birçoğu boşuna gezme kimse yapmaz deyince anladım ki gerçekten boşuna geziyorum, bıraktım sormayı. O yüzden hırs yaptım kendim yapacağım inşallah.
evet üzerini buradan okuyamıyorum, o arkadaşı bir tazelemek lazım veya ne kadar ustasınız bilmiyorum datasheete bakıp kontrol edebilirsiniz. ama en çok arıza yapan parçaların başında gelirler ve arıza tespiti genelde zordur.
Yakınlaştırıp çektim, okunuyor ustam şu an "1825 TNY176PN 7F385B)". Maalesef Datasheet'i nasıl bulacağımı bile bilmiyorum, öğretirseniz hayır demem tabii ki :) Peki, ürünü alırken ortadaki TNY176PN kodunu mu dikkate almalıyım? Çünkü internette baktığımda sadece bu ortadaki kod sabit, üstteki ve alttaki kodlar ürünlerde değişiyor!

Ekli dosyalar

• 20230404_174128.jpg
    20230404_174128.jpg
    174 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,983
Son üye
ardaxsm