Proteusla yapılmış tarih saat sıcaklık devresi neden 2 derece yüksek gösteriyor?

Bu konuyu diğer kaynak sitede sordum. Şu an foruma erişilemiyor ama anladığım kadarıyla 74hc595 ler her matrixin satırlarını sürüyor. Ortak katot display kullanıldığı için sütunları ULN2803 transistör düzüsü entegresi sürüyormuş.

Bu noktada ,

Her satırı 74 seri entegre sürdüğü için her çıkış için yük olarak sadece bir adet led düşüyor ve 20 ma üzeri akım geçmez yanıtını aldım. Asıl sütun yükü transistör dizisi entegresi olan ULN2803 üzerinde olduğu için sorunsuz çalışacağı şeklinde cevap aldım.

Foruma erişilince cevabı alıp burayada eklerim.

Eriştim sayın ETE'den şu şekilde cevap aldım.

"Taramalı sistemde aynı anda yalnızca 1 adet led yanar. Bu pozitif (Anot) süren 74HC595 için sorun teşkil etmez çünki çıkışı yaklaşık 20 ma lik akım verebilir. Ama işin katod tarafına bakınca aynı anda birden fazla ledin yanma ihtimali olabilir. Bu nedenle orada akımı artırmak amacı ile ULN (NPN transistör dizisidir) entegresi kullanılmıştır.

Bir taramalı matrix sisteminde Anotlar 74HC595 ile ve katodlarda ULN2803 ile sürülüyor ise matrix ortak katod dur.
Bir taramalı matrix sisteminde Katodlar 74HC595 ile ve Anotlarda UDN2981 ile sürülüyor ise matrix ortak anot dur.
Bir taramalı sistemde katodlar TPICB595 ile sürülüyor ve Anotlarda UDN2981 ile sürülüyor ise matrix ortak anot dur.

Ete"

Son düzenleme:
@serkan_48
aradığın proje bu sanırım:
http://etepic.com/index.php/topic,2770.msg27719.html#msg27719

not: site üyelik istiyor. o nedenle dosyaları buraya ekledim. incele bakalım istediğin gibimi.

kolay gelsin.

selamün aleyküm ustam benim böyle bir projem var günlük hayatta kullanmak için
kullanacaklarım
ds18b20 entegresini, 7segmen 4 display, pic16f877 yada pic16f877a
kol saati yapma planım var araştırdığım üzer her kez LCD ekranda yapmış ve kodları farklılık gösteriyor. Bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekir?

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri