Proteus Npn Transistör Devre Sorunu

TrabzOnur

Üye
Merhabalar,
Proteus'da arduino ile ilgili bir proje yapmaya çalışıyorum. Bazı kısımlarda ledlerin kodu doğru olup çalışmaması gerekiyorken çalışır duruma geçiyor. Sorunu çözemedim daha sonra transistörün Base bacağını devreden kesmeme rağmen ledin yandığını farkettim. Bu sorun neden kaynaklanıyor ? Arkadaşıma aynı devreyi kurdurdum onunkinde bir sorun yok. Başka bir sıcaklık devresinde de sensörden gelen değer ile görünen değer uyuşmuyor yine aynı devrede arkadaşımda herhangi bir uyuşmazlık yok. Başka bir devrede ise hoparlör arkadaşımda çalışırken benimkinde sadece voltaj var olarak gözüküyor ama o da çalışmıyor. Sürüm 8.10 idi arkadaşımın ise 8.6, ben sürümdendir diye silip 8.12 kurdum ama aynı sorun devam ediyor. Sorun nerede olabilir ? Proje harici bir devre kurdum transistörün base kısmını açık bıraktım ama ona rağmen led yanıyor. Yardımcı olacak kişilere şimdiden Teşekkür ediyorum.

transistör.PNG

transistörün beyz emeiteri arasına 1k takıp denermisin. belki similatör birlaç mikro amper sızıntı akımında bile ledi yanıyor gösteriyordur. birde lede seri ampermetre bağla. ne kadar akım ölçüyor bak.

transistörün beyz emeiteri arasına 1k takıp denermisin. belki similatör birlaç mikro amper sızıntı akımında bile ledi yanıyor gösteriyordur. birde lede seri ampermetre bağla. ne kadar akım ölçüyor bak.
Dediğinizi yaptım, 0 amper olmasına rağmen yanıyor olarak gözüküyor.
transistör 2.PNG

O zaman sorun sadece görsel. ledi yanmadığı halde yanıyor gibi çizmişler

O zaman sorun sadece görsel. ledi yanmadığı halde yanıyor gibi çizmişler
Sanırım öyle ama arkadaşımda sıcaklık kontrollü fan devresinde sıcaklıklar normal iken bende sensör ile sıcaklık değerlerinde sorun oluşuyor. Aynı zamanda hoparlör devresinde sarkı çalmıyor sadece voltaj var olarak gözüküyor. Yani birkaç sıkıntı daha var. Nasıl çözeceğimi bulamadım daha doğrusu bu tarz sorun yaşayan var mı onu da bilmiyorum. Bu ledin yanıyor olarak gözükmesinden dolayı devrenin doğruluğunu kanıtlayamama sorunu oluşuyor.

Merhabalar,
Proteus'da arduino ile ilgili bir proje yapmaya çalışıyorum. Bazı kısımlarda ledlerin kodu doğru olup çalışmaması gerekiyorken çalışır duruma geçiyor. Sorunu çözemedim daha sonra transistörün Base bacağını devreden kesmeme rağmen ledin yandığını farkettim. Bu sorun neden kaynaklanıyor ? Arkadaşıma aynı devreyi kurdurdum onunkinde bir sorun yok. Başka bir sıcaklık devresinde de sensörden gelen değer ile görünen değer uyuşmuyor yine aynı devrede arkadaşımda herhangi bir uyuşmazlık yok. Başka bir devrede ise hoparlör arkadaşımda çalışırken benimkinde sadece voltaj var olarak gözüküyor ama o da çalışmıyor. Sürüm 8.10 idi arkadaşımın ise 8.6, ben sürümdendir diye silip 8.12 kurdum ama aynı sorun devam ediyor. Sorun nerede olabilir ? Proje harici bir devre kurdum transistörün base kısmını açık bıraktım ama ona rağmen led yanıyor. Yardımcı olacak kişilere şimdiden Teşekkür ediyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 74594
Merhabalar;
Hocam proteus için 8.6 dan sonraki sürümlerde mili ve mikro amper cinsinden akımları algılayıp led yakabiliyor. Ampermetreyi küçük durumlarda mA cinsinden değiştirerek oradan geçen akımı görebilirsiniz. Dediğiniz gibi sürümden kaynaklanan bir durum. Bilginiz olsun diye yazma gereği hissettim.
Dipçe: konuya geç cevap verdiğimin farkındayım lakin daha sonradan takılan arkadaşlar olursa bilgileri olsun.

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,857
Son üye
Bluent

Yeni konular

Geri