proje çizenin sorumluluğu

Merhabalar

Yönetmelik dışı yapılan teknik proje hatalarından kaynaklı ölümlerde projeyi kontrol eden mühendis ve projeyi çizen teknik ressam taksirli adam öldürme suçu ile yargılanabiliyor Projeyi çizen ayrı a firması montajı yapan b firması ve projenin asbuildini çizen gene a firması olunca projeyi çizen kimseler MONTAJI YAPAN başkalarının hatalarının bedelini ödemek zorunda kalabiliyor

benim sorum projeyi kontrol eden kişi mühendis sorumluluk altında projeyi çizen ve projeyi çizen kısmına imza atan tekniker diplomalı teknik ressamda taksirli adam öldürme suçundan yargılanırmı keza doğalgaz zehirlenmesinden rahmetli olan gençlerin davasında
yanılmıyorsam kombiyi takan firma elemanı ve firma sahibi ceza almış

saygılarımla

Ahmet YILMAZ

herhangi bi kaza sonrasında bilirkişi raporunda projeden kaynaklı bi hata varsa projeyi çizenden çok onaylayan sorumludur. ülkemizde bu onayı yapan kurumda tedaştır.eğer projede bi hata varsa tedaş onaylamayıp eksikliklerin tamamlanmasını ister. teknisyenlerde projeye göre hareket eder. işlerin her safhasında iş mühendisler tarafından denetlenir.tedaş muayene teknisyenine bilgi verir.bizzat yerinde denetler.slm

Olay yine memur mühendislerde bitiyor... Sonuçta memur mühendislerin projeleri nasıl kontrol ettiği malumunuzdur...

Proje tasarlanırken elektriksel olarak kablo kesitleri, sigortalar, tmş' ler, kak röleleri doğru seçilmelidir... Topraklama hesabı düzgün yapılmalıdır... Projeyi çizen arkadaş proje hesaplamalarını çok iyi bilmelidir... Sonuçta proje çizenlerin bu konudaki bilgileride malumunuzdur... Ancak projeyi teknik olarak inceleyip onay veren memur mühendislerdir... Daha sonra sahada projenin projeye uygun yapılmasını denetleyen yapı denetim mühendisleridir... Binaya enerji verirken en son denetlemeyi yapan yine memur mühendislerdir...

Bu işleri layıkıyla yapan varmıdır kararı size bırakıyorum...

O yüzden proje çizen arkadaşlar projelerini teknik açıdan kusursuz yaptığı sürece daha sonra oluşacak yasal süreçte hiçbir şekilde etkilenmezler... Kusursuz yapılmış projeye rahmen hatalar varsa bu memur mühendislerin ve yapı denetimcilerin suçudur...

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri