Profibus Haberleşmesi hakkında bir soru ?

Herkese selamun aleyküm değerli ustalarım ben bir tane sorma ile en az 1 yıldır cevap arıyorum 4 tane kitap satın aldım hiç bir tanesinde de açık bir cevap bulamadım bir el atıp yardımcı olursanız çok sevineceğim inanın ki...

Sorum şu : Tia portal ile S7 1200 plc de donanımsal ihtiyaçlarımı hallettim diyelim yani profibus haberleşme modulünü plc ye ilave ettim tia portal a da ilave ettim ve plc donanım ihtiyacını karşıladım.

Ama asıl mesele şu ben tia portalda öyle bir komut kullanmalıyım ki Örneğin bir profibus ile çalışan hız kontrolün temel ihtiyaçlarını karşılayabileyim yani dur kalk şu kadar hız ile yürü şu kadar hız ile geri gel gibi

Elbette bunun için Profibus ile kullandığın cihazın adreslerini bilmek gerekiyor örneğin start için şu adrese şu veriyi yaz stop için şu adrese şu veriyi yaz hız bilgisini bilmem hangi adrese yaz yada hız bilgisini şu adresten okursun gibi...

Ama Tia portal ile benim bu çevresel cihazlara profibus üzerinden bu verileri bu adreslere göndermem ve o adreslerden o verileri okumama yarayacak komutların ne olduğunu bilmiyorum ve öğrenmek istiyorum.

Evet sanki bir ustam GSD dosyası var onu kullanacaksın diyor gibi :D ama ben bu gsd dosyasını tia portal a tanımladığım zaman yine o profibus komutlarını kullanmam gerekecek mi yoksa direk o adresleri move ile kontrol edebilecek miyim ?

Eğer imkanınız varsa bir örnek yada artık imkanlarınız doğrultusunda elinizden gönlünüzden koptuğu kadar şu konuda beni aydınlatabilir misiniz ?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Normal saha cihazları için Profibus komutu diye bir şey yoktur. Sisteme tanımladığınız cihazlar normal I/O haberleşmesi ile çalışırlar. Yani bunun anlamı PLC üzerindeki giriş çıkış kanallarına nasıl ulaşıyorsanız profibus cihazlarına da o şekilde ulaşırsınız.

Evet sanki bir ustam GSD dosyası var onu kullanacaksın diyor gibi :D ama ben bu gsd dosyasını tia portal a tanımladığım zaman yine o profibus komutlarını kullanmam gerekecek mi yoksa direk o adresleri move ile kontrol edebilecek miyim ?

GSD dosyası kullandığınız cihaz için katalog bilgisidir ve gerekli olan haberleşme parametreleri modül tipi gibi parametreleri mühendislik yazılımına tanıtır. Bu dosya genellikle saha cihazlarını üreten firmalar tarafından hazırlanırlar. Genellikle cihazlar direkt olarak I/O haberleşmesi yaparlar. Profibus üzerinden Master<->Master haberleşmeler için farklı kütüphaneler kullanılır ama söz konusu I/O haberleşmesi olduğu için bu konuya şu an girmenize gerek yok.

Peki @Fluke abi diyelim ki I/O haberleşmesi değil de bir sürücüden hız vs haberleşmesi yapacağım yani plc den diyeceğim ki 3sn 50 hz frekans ile git sonra 10 hz ye düş sonra dur...

Bu haberleşmeyi sürücünün gsd dosyasında tanımlanmış olan sallıyorum mh40 nolu adresine move ile mi yükleyeceğim yani bunun bir komutu vs yok mu hani falan adrese filan değeri yaz yada filan adresten bi değer oku şuraya kaydet gibi ?

Yoksa bu adresler gsd dosyasını tanımladığımız zaman normal i/o gibi onu oraya bunu buraya move et içindeki değeri arttır yada azalt şeklinde mi yürüyor ?

ben soruna cevap yazayım profibus yazma ve okuma komutları 3 baytan büyük veri alış verişi içindir mesela bi örnek veriyim gsd dosyasını atadın 4 bayt yazcan 6 bayt okucan diyelim bu komutları kullanırsın mesela dprd veya dpwr komutları gibi diyelim aynı sürücüden 5 tane var bir udt oluştur bunu db içinde çağır her 1 sürücü için al sana profibus haberleşme

Peki @Fluke abi diyelim ki I/O haberleşmesi değil de bir sürücüden hız vs haberleşmesi yapacağım yani plc den diyeceğim ki 3sn 50 hz frekans ile git sonra 10 hz ye düş sonra dur...

Bu zaten I/O haberleşmesi oluyor. Sürücüden gelen Inputları okuyorsunuz, Giden outputları yazıyorsunuz.

Bu haberleşmeyi sürücünün gsd dosyasında tanımlanmış olan sallıyorum mh40 nolu adresine move ile mi yükleyeceğim yani bunun bir komutu vs yok mu hani falan adrese filan değeri yaz yada filan adresten bi değer oku şuraya kaydet gibi ?

Yoksa bu adresler gsd dosyasını tanımladığımız zaman normal i/o gibi onu oraya bunu buraya move et içindeki değeri arttır yada azalt şeklinde mi yürüyor ?

Örnek olarak sürücünün hız bilgisi QW1 ise QW1=100 yazarsanız sürücünüze 100 hız bilgisi gider. Sürücünün aktif olması için Q2.0=TRUE yapabilirsiniz tıpkı normal I/O gibi..

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri