Profıbus slaveden adres okumak

martin26

Üye
arkadaslar merhaba bi kac gundur forumda baya sorular sordum. slave olarak tanittigim wagoda fotodaki gibi in ve out tanimladim bunuda word olarak yaptim fakat bunu plc tarafinda nasil kullanacagim bunu beceremedim hala. izleme tablosundaki gibi seyretmeye calisiyorum giris ve cikislari ama wagodan gelen hic bir sinyali alamiyorum. true/false yapmak istiyorum olmuyor.
SLAVE2.JPG
SLAVE3.JPG

SLAVE1.JPG

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
arkadaslar word verisini nasil binary olarak ladderda kullanabilirim kimsenin fikri yokmudur.

öncelikle plc vago ile haberleşiyor mu yani bus fault var mı online olarak bakabilir misiniz ? sonrasında haberleşme blokları ile veri okuyup yazabilirsiniz dp read ve dp write komutları ile yani

öncelikle plc vago ile haberleşiyor mu yani bus fault var mı online olarak bakabilir misiniz ? sonrasında haberleşme blokları ile veri okuyup yazabilirsiniz dp read ve dp write komutları ile yani
hocam su anda hic bir sorun yok haberlesmede sadece ornek ladder gorsem yetecek yada nasil olucak beceremedim. cizdigim yere ulasip lader ile aktif etmeye calisiyorum.
wagoda gonderilen bilgi word olunca mesela 72.0 basliyor ama ben aslinda I72.00--I72.01--I72.02 gibi ben bu tarafa erisemedim.

ornek olarak kirmizi ile gosterdigim alanda yazan ''1'' 2 herzik clock tanimlamaya calisiyorum. olmuyor.

dp.JPG

doğru mu anladım teyit etmek için soruyorum,şuan haberleşme kısmı tamam data da okuyorsun ancak worddeki karşılıkları mı eşleşmiyor?

doğru mu anladım teyit etmek için soruyorum,şuan haberleşme kısmı tamam data da okuyorsun ancak worddeki karşılıkları mı eşleşmiyor?
aynen hocam dogrudur wagodan bana bilgi gidiyor bende kismen gonderiyorum ama ben ornek qw72 nin icindeki 72.01 e ulasamiyorum rasgle baska adrese gidiyor.

ornek olarak tanimlanan QW72 nin ilk bitine 2hz clock pulse tanimlayacam sonrada her biti tek tek aktif ve de aktif etmek istiyorum ladderda normal output islemi gibi

tamam anladım şimdi.word adresin açılımı şu şekilde olur onu hesaba katarak bakın bakalım.
örneğin qw72 için ilk bit q73.0 olur 8. bit ise q72.0 olur

tamam anladım şimdi.word adresin açılımı şu şekilde olur onu hesaba katarak bakın bakalım.
örneğin qw72 için ilk bit q73.0 olur 8. bit ise q72.0 olur
hocam 1 ornekl ile aciklarmisiniz mesle QW72 nin adres karsiligi 16 lik olarak hangi adreslere denk gelir.

adres olarak karşılığı aynıdır zaten ancak dediğm gibi bitler q72.0 dan başlamaz onun için karışmış olabilir diye dedim.

adres olarak karşılığı aynıdır zaten ancak dediğm gibi bitler q72.0 dan başlamaz onun için karışmış olabilir diye dedim.
evet hocam qw72 olarak tanimladigim adreste q73.0 tam istedigim bite denk geldi. simdi bundan sonraki sirasi nasil gidiyor

qw72----q73.0 a denk geliyorsa siralama nasil gidiyor peki hocam

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri