Prizde 50hz Frekans'i 60Hz'e Donusturmek

Goodmane

Üye
Merhaba, evimde kapali alanda video cekimleri yapiyorum. Ulkemiz'de 50Hz'lik frekans oldugu icin kamera ayarlarinda kisitli kaliyorum. Isiklarimin hepsi tek bir prize bagli o prizden gelen elektirik ile calisiyorlar. Bir tek bu prizden cikan elektirik frekansini 50Hz'den 60Hz'e cikartmak mumkun mu?
Yapan cihaz icin nasil bir sey bakmaliyim? Biraz arastirma yaptim ama hep buzdolabi veya server boyutlarinda aletler gordum, 3-4 isik kullaniyorum, maksimum 250W 60Hz saglayabilecek bir cevirici isimi gorecektir diye dusunuyorum. Prize takip calistirabilecegim, ve tekrar priz cikisi alabilecegim, bir donusturucu varsa mukemmel olur.

İnverter imal eden bir yerlere özel üretim yaptırılabilir. Birde ihtiyaç duyulan gücü karşılayabilecek bir alternatör alıp, ona uygun güçte bir asenkron motor akuple edersiniz. Motoruda uygun bir hız kontrol cihazı ile sürerseniz. Neticede istediğiniz gerilimi ve frekansı alırsınız diye düşündüm. Ama denedigim bir şey değil. Tabi maliyeti de fazla olabilir

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bu led ampüller fotoğrafçılık için özel led ampüller mi yoksa sıradan bir led ampül mü? Led ampül olayı yeni yeni standarda oturuyor gibi. Önceleri kimi led ampüllerde bu titreme olayı çok fazla iken kaliteli markaların ürünlerinde olmayabiliyordu. Şimdilerde çoğunluğunda titreme olayı çözülmüş. Elimde önceki yıllarda alınmış ve yeni alınmış aynı markaya ait 2 adet aynı watt değerinde led ampül var. Eski olanda titreme olayı varken yenisinde yok. İç yapılarıda farklı. Belki yeni üretilen birçok markanın iç yapılarının hepsi benzerdir. Nede olsa çoğuluğunu Çin üretiyor...Eskiden düşük voltajlı ledleri seri şekilde bağlayıp düşük voltaj nispeten yüksek akımla çalışacak şekilde tasarım vardı ve titreme oluyordu. Şimdiki tasarımda ledlerin çalışma voltajı yükseltilmiş yüksek voltaj ve düşük akımla çalışıyorlar ve titreme yok.
Eğer ampülleriniz eski nesilse yeni nesil led ampüller kullanarak deneme yapabilirsiniz ya da 12V DC ile çalışan led projektörleri akü ile besleyip kullanabilirsiniz.​

Son düzenleme:
Benim bildiğim online UPS lerin tamamında çıkış frekansı yapılandırılabiliyor. Uygun güçte online UPS alman yeterli. Mesela yerli Tunçmatik 1kVA.

Bu led ampüller fotoğrafçılık için özel led ampüller mi yoksa sıradan bir led ampül mü? Led ampül olayı yeni yeni standarda oturuyor gibi. Önceleri kimi led ampüllerde bu titreme olayı çok fazla iken kaliteli markaların ürünlerinde olmayabiliyordu. Şimdilerde çoğunluğunda titreme olayı çözülmüş. Elimde önceki yıllarda alınmış ve yeni alınmış aynı markaya ait 2 adet aynı watt değerinde led ampül var. Eski olanda titreme olayı varken yenisinde yok. İç yapılarıda farklı. Belki yeni üretilen birçok markanın iç yapılarının hepsi benzerdir. Nede olsa çoğuluğunu Çin üretiyor...Eskiden düşük voltajlı ledleri seri şekilde bağlayıp düşük voltaj nispeten yüksek akımla çalışacak şekilde tasarım vardı ve titreme oluyordu. Şimdiki tasarımda ledlerin çalışma voltajı yükseltilmiş yüksek voltaj ve düşük akımla çalışıyorlar ve titreme yok.
Eğer ampülleriniz eski nesilse yeni nesil led ampüller kullanarak deneme yapabilirsiniz ya da 12V DC ile çalışan led projektörleri akü ile besleyip kullanabilirsiniz.​
Osram Marka LED ampuller, 45W 3900 lumen, 3000K renk sicakligi var. Etraflarina kendim aleminyum folyo ve kartondan profesyonel isik yuvalari, olabildigi kadar, yaptim. Yukarida diger ozelliklerini yazdim, 50Hz yerine 60Hz'e getirebilirsem aldigim frekansi titreme olmaz gibi duruyor.
Benim bildiğim online UPS lerin tamamında çıkış frekansı yapılandırılabiliyor. Uygun güçte online UPS alman yeterli. Mesela yerli Tunçmatik 1kVA.
Cevap icin tesekkurler, Online UPS, yarin gidip vatanbilgisayardan bir tanesinin kutusunu actirmaya calisirim. Once ona bakarim daha dertsiz bir cozum gibi duruyor. Eger olmazsa gidip elektirikcim ile konusurum.

Bonus olarak da cihazların tertemiz bir 230V Şebeke voltajı ile çalışır. Elektrik kesintilerinde de fayda sağlar. UPS çıkışını 60 Hz yaparsan elektronik cihazların neredeyse tamamı doğru bir şekilde çalışmaya devam eder. Beklendiği gibi çalışmayacak olan şeyler, asenkron motorlar, vantilatörler ve benzeri AC motorlar (daha yüksek devirde çalışırlar). Veya şebeke sinyaline senkronize olan ve oradan bir zaman referansı alan bir cihaz varsa o da yanlış çalışacaktır.

İki durum söz konusu burada.
Birincisi DC de dimmer olayı. Dandik sürücülerin
frekansı 80Hz. civarı da olabiliyor. Gözle farkedilmiyor.
Ancak video kaydı ve/veya fotoğraf çekiminde
çok bariz belli oluyor.

İkinci durum renk sıcaklığı. °K olarak değeri
verilen renk sıcaklığı. Profesyonel işlerde
iki renk sıcaklığı kullanılır. 5600°K ve 3200°K.
Nasıl, ne zaman, nerede kullanılacağı uzun
uzun anlatmak lazım, konumuz değil.

Sizin kullandığınız led ışıklar marketlerde vs.
satılan, ev aydınlatmasında kullanılan ışık
kaynakları. 60Hz de de olsa çalışma şekilleri
farklı. Yine işinize yaramaz.
Profesyonel ışık kaynağı kullanmalısınız.
Ya da DC kaynak ile çalışan yarı profesyonel
bir aydınlatma ekipmanına ihtiyacınız var.

İki durum söz konusu burada.
Birincisi DC de dimmer olayı. Dandik sürücülerin
frekansı 80Hz. civarı da olabiliyor. Gözle farkedilmiyor.
Ancak video kaydı ve/veya fotoğraf çekiminde
çok bariz belli oluyor.
Bahsettiğim titremeler gözle değil video kaydı esnasında fotoğraf makinesinde belli olan titremeler.

Ev tipi led ampuller iki şekilde sürülüyor.
Biri klasik kapasitif, diğeri akım sınırlama ile.
Akım sınırlama ile olanlar çoğunlukla pahalı
olanlarda kullanılıyor. Her ikisi de DC ye
çevrilip kullanılıyor.

Ev tipi led ampuller iki şekilde sürülüyor.
Biri klasik kapasitif, diğeri akım sınırlama ile.
Akım sınırlama ile olanlar çoğunlukla pahalı
olanlarda kullanılıyor. Her ikisi de DC ye
çevrilip kullanılıyor.
Baştada belirttiğim gibi artık üretimler standartlaşmış gibi görünüyor. Ucuz olanlar bile sabit akıma dönmüş. Led gerilimleri yükseltilip akım ihtiyacı azaltmış ve minnacık bir entegre sabit akım kaynağı olarak kullanılmış. Şebeke gerilimi köprü diyot ile doğrultuluyor sonrasında filtrelenip doğrudan bu entegreye veriliyor.

Son düzenleme:
Bonus olarak da cihazların tertemiz bir 230V şebeke voltajı ile çalışır. Elektrik kesintilerinde de fayda sağlar. UPS çıkışını 60 Hz yaparsan elektronik cihazların neredeyse tamamı doğru bir şekilde çalışmaya devam eder. Beklendiği gibi çalışmayacak olan şeyler, asenkron motorlar, vantilatörler ve benzeri AC motorlar (daha yüksek devirde çalışırlar). Veya şebeke sinyaline senkronize olan ve oradan bir zaman referansı alan bir cihaz varsa o da yanlış çalışacaktır.
Biraz geç bir cevap olacak ama iş güç ancak fırsat buldum aleti almaya.
Bütün cevaplar için teşekkürler ama problemi taydin beyin dediği gibi hallettim. 1KVA'lık bir UPS aldım.
Online UPS ile çıkışı 60 Hz olarak verdim ve bütün problemim çözüldü.
Herkese yardımları için teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,437
Kullanıcılar
450,364
Son üye
msclsglts001

Yeni konular

Geri