Pres anamotoru neden yanıyor

ddm.kksl92

Üye
Merhaba ,
Bir arıza ile karşı karşıyayım ve nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum.
2 tane birbirinin aynısı presim var. mekanik anlamda herşeyi, aynı. sadece motorları ikisininde 55 kw ama devirleri birinin 1475, diğerinin 1000 devirdir. Motorların inventerleri Teco 7300PA model. İnverterin içerisindeki parametrelerin bir kaçı farklı ayarlanmış. 1475 devirlik olan pres 3-4 ayda bir motor yakmaya başladı. En son motor içindeki sargılar patladı. Preslerin çektiği akımları boşta yükte ve diğer presle yer değiştirilerek ölçtüm. Aşağıdadır,

1475 devirlik presin kendi motor ve inventeri
Boşta ; 28 A
Yükte; 136 A
1000 devirlik presin kendi motor ve inventeri
Boşta ; 16 A
Yükte; 103 A
1000 devirlik presin motoru ve 1475 devirlik presin inventeri
Boşta ; 32 A
Yükte; 96 A
1475 devirlik presin motoru ve 1000 devirlik presin inventeri
Boşta ; 18 A
Yükte; 115 A

Motorun neden yandığını, hangi presin ne kadar boşta ve yükte akım çekmesi gerektiğinin bilgisini nasıl bulabilirim

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
invertör kendini korumaya alması lazım . motor etiket değerleri invertör üzerinden kontrol ediniz. pres motorları yukarı çıkarken akım oranı artar swich veya sensörü görmediği zaman yanma olasılığı artar.

1475 devirli motor 5. viteste yokuş çıkmaya çalışan ve daha çok gaz isteyen bir araba gibi yüksek akım çektiği için yanıyor olabilir.

slm pres hangi model aşağı inerken daha çok akım çekmesi gerekir dengeleme silindirlerin dogru basıncta ise çikarken akım düşecektir eger çıkarken akım yüseliyor ise dengeleme silindirlerini ve basıncını kontro et

Merhaba ,
Bir arıza ile karşı karşıyayım ve nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum.
2 tane birbirinin aynısı presim var. mekanik anlamda herşeyi, aynı. sadece motorları ikisininde 55 kw ama devirleri birinin 1475, diğerinin 1000 devirdir. Motorların inventerleri Teco 7300PA model. İnverterin içerisindeki parametrelerin bir kaçı farklı ayarlanmış. 1475 devirlik olan pres 3-4 ayda bir motor yakmaya başladı. En son motor içindeki sargılar patladı. Preslerin çektiği akımları boşta yükte ve diğer presle yer değiştirilerek ölçtüm. Aşağıdadır,

1475 devirlik presin kendi motor ve inventeri
Boşta ; 28 A
Yükte; 136 A
1000 devirlik presin kendi motor ve inventeri
Boşta ; 16 A
Yükte; 103 A
1000 devirlik presin motoru ve 1475 devirlik presin inventeri
Boşta ; 32 A
Yükte; 96 A
1475 devirlik presin motoru ve 1000 devirlik presin inventeri
Boşta ; 18 A
Yükte; 115 A

Motorun neden yandığını, hangi presin ne kadar boşta ve yükte akım çekmesi gerektiğinin bilgisini nasıl bulabilirim

Etiket değerindeki akımı uzun süre (demeraj harici) aşarsa motor yanar.Bunu baz alarak kontrolleri yapınız.

1475 devır olan motorunuz, ınvrtör ıle düşük devir/frekansda sürülüyorsa, kendini tam sogutmuyor olabilir. Eger motor yandıgında, kendiniz gözlemledıyseniz, sargıların tümü kavruk ıse, motor ısıdan, sogutamamakdan yanmıs olabilir.Proses esnasında, sürücü motoru düşük frekansda sürüyor olabilir, bu da sogutamasıdgından yanmalara sebep olur. Motorlara harici sogutma fanı takmanızda fayda var.
Birde. motorun sogutma pervanesi kanatları saglammı, fan motor miline sıkı geciyormu, kaması yerindemi vs konularada göz atın derim.

Muhtemelen motorunuz ilk yandiginda sardirdiniz ve devaminda sürekli aynı yere sardirdiniz bu yüzden 3 5 ayda bir motorunuz yanıyor. Benim ilk aklıma gelen. Motor sargilarinda yapılan basit bir hata daha önce bu tür durumla karşılaştım. Bence motorunuzu başka bir yere götürmeyi deneyebilirsiniz ama arıza geçmişini anlatınız ve umarım ki sargıları doğru spir sayısı kadar sarıp sorununuzu çözerler.saygilar
(Amacım kimseyi kötülemek değil. Sadece daha önce başımıza geldi ve bu şekilde çözüme ulaşabilmiştik. Onu animsadigim için yazdım)

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri