Potansiyometre ile step motora adım attırmak

erdoğan67

Üye
Arduino ile Potansiyometre üzerinden okuyacağımız değere bağlı olarak step motora adım attırmak istiyorum.

Bu redüktörlü step motoru kullanıyorum

100K lık bir potansiyometre kullandığımızı varsayalım;

Potansiyometre den 20K'lık değer okuduğumuzda ve
motora her START verdiğimizde, bu değer kadar adım atıp duracak.

Attığı adım bize yeterli gelmediyse, (gideceği yere ulaşmadı ise yada çalışma süresi bize kısa geldi ise bu süreyi uzatmak için)
potansiyometre değerini biraz daha yükselterek, step motorun bir dahaki sefere o değer kadar adım attıktan sonra durmasını istiyorum.

Yani 0-100K ohm arası verdiğimiz değer kadar süre çalışıp duracak.

örneğin potansiyometre den;
10K değer okuduğunda 10 derecelik adım
50K değer okuduğunda 50 derecelik adım
100K değer okuduğunda 100 derecelik adım atsın istiyorum.

Arduino kodlarına ihtiyacım var.
Ustalara teşekkürler şimdiden.

Arduino ile yapabilirsin potansiyometrenin orta ucunu analog girise baglayacaksin oradanbgelen analog degeride 0 360 arasinda skalandiracaksin daha sonra motorun baglantilari yapip dereceleri ve sureleri ayarlar potu her cevirdiginde motorda o kadar doner. Yardimci olabildimmi bilemiyorum adim araligi sana kalmis iste 360 ister 200 yaparsin

Arduino ile yapabilirsin potansiyometrenin orta ucunu analog girise baglayacaksin oradanbgelen analog degeride 0 360 arasinda skalandiracaksin daha sonra motorun baglantilari yapip dereceleri ve sureleri ayarlar potu her cevirdiginde motorda o kadar doner. Yardimci olabildimmi bilemiyorum adim araligi sana kalmis iste 360 ister 200 yaparsin
Söylemeyi unutmuşum pardon. Gerekli düzeltmeyi soru üzerinde yaptım. Arduino ile yapacağım. Giriş çıkış bağlantıları da sorun değil. Bana kodları lazım dı.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri