PLC'den Veri Toplama (Ücretli)

Ertek68

Profesyonel Üye
Merhaba Arkadaşlar;
Fabrikamızda yenilemeye gidiliyor. MCC ve PLC panoları baştan aşağı yenilenecek.
Bir kaç firmadan Otomasyon&Scada teklifi alındı.
İşin PLC'ye kadar olan kısmını kendimiz yapabiliriz. Ancak Bazı Raporlamalara ihtiyaç var.
Scada olmadan PLC'den benim vereceğim Taglardan çekilecek verileri raporlama yapacak bir çalışmaya ihtiyaç var.
Bu konuda çalışabileceğimiz arkadaş var mı..?

NOT: Otomasyon kontrolünü OP. Panellerle yapmayı düşünüyorum ve Onlarda raporlama olduğunu biliyorum. Ama Bilgisayar ortamında olsun istiyoruz.
Bu arada kullanmayı düşündüğüm PLC Siemens S7-1200...1500

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Bu iş için ücret ayırmanıza gerek yok kendiniz de yapabilirsiniz ? C# azbuçuk biliyorsanız siemens için hazırlanmış hazır kütüphaneler var snap7 youtube den videoları izleyerek çözebilirsiniz bence.

Bu iş için ücret ayırmanıza gerek yok kendiniz de yapabilirsiniz ? C# azbuçuk biliyorsanız siemens için hazırlanmış hazır kütüphaneler var snap7 youtube den videoları izleyerek çözebilirsiniz bence.
Teşekkürler Sn. hkn_blt
Maalesef C#, C++ yada VB bilmiyorum. Aslında öğreneyim diye bakıyorum. Ama Bir kaç ayda o kadar profesyonel iş çıkartacak seviyeye gelebilirmiyim bilmiyorum.

Merhaba
Kaç adet plc var.?
Plc ler arası mesafe nedir.?
Kaç adet tag okunacak.?
Nasıl bir raporlama ve veri toplama istiyorsunuz.?
Fabrika nerde.?
Temrin süresi gibi bir zorunluluğunuz var mı.?
Nereler istediğinizi biraz açıklarmısınız.

Merhaba Sn. Kaymak
Projede uzak I/O lar kullanarak muhtemelen 2-3 PLC olacak. PLC ler arası max. 20 mt. meafe olur.
250 kadar boolen tag ve 50-100 kadar W-DW tag olur.
Fabrika Yem fabrikasıdır. Üretim, hammadde, tüketim, arıza, Bakım, vardiya.. vb. raporlar olacak.
İşin 6 ay kadar süresi var.

Scada olmadan demişsiniz bir tercihiniz varmı OPC server yada kendi programımız yaazılması yada scada daha mantıklı ama.

Ertek_68 Merhabalar;
siemens 1200-1500 serisi kullanacaksanız rapor c# üzerinden soket programlama ile halledilir,ancak eğer rapora konu verileri arşivlemek gerekirse bence gerekecek SQL kullanmak gerekir,arşiv çok büyük olmayacak anladığım kadarıyla lisansız MS SQL express kullanılabilir.
Rapor formatını verirseniz daha açıklayıcı olabilir.

Kolay Gelsin

İlgiyle takip ettiğim bir konu. Mesajım burada dursun. Bu veri kaydetme scada, opc olaylarını kullanmadığım için ben de bilmiyorum ama öğrenmek isterim

PLC'den istenilen değerlerin alınıp bir veri tabanına kaydedilmesi, bu değerleri belirlenen gün/saat veya belirli parametreye göre pdf formatında şablona alınması konularını ben de bilmiyorum. İşin hangi tarafından başlayacağımı dahi net olarak bilmediğim için konuyu takip etmek adına ben de mesajımı buraya bırakıyorum

Detaylar bilindiği taktirde ( Proses, Veritabanı ve Raporlama araçları gibi) Üzerinde çalışmaya değer diye düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri