PLC/RTU Trafo SCADA

Tong Yagbu

Üye
Katılım
30 Ara 2015
Mesajlar
14
Puanları
1
Yaş
24
Merhabalar. Üniversite öğrencisiyim. Proje için OG/AG trafo noktalarının SCADA uygulamasını yapmak istiyorum. Araştırmalarım sonucunda bu uygulamalarda plc yerine rtu kullanıldığını gördüm. Tabi okullarda plc setleri var lakin rtu hakkında en ufak bilgim yok denebilir. Bu yüzden plc ile yapsam abes olur mu? Aynı işi görür mü? Tabi proje sadece simülasyon şeklinde olacak. Yani programı yazıp, kullanılacak malzemelerin envanterini çıkarmak şeklinde. Değerli büyüklerimin yorumlarını bekliyorum saygılar.
 

tr_escape

Üye
Katılım
6 May 2008
Mesajlar
562
Puanları
8
Neden abes olsun, RTU ile alt tarafta bulunan analizör/controller/plc gibi cihazları yukarıda toplamış olursun. Şu andaki PLC'ler ile haberleşme portları yardımı ile enerji analizöründen bilgi alabilirsin veya simule de edebilirsin.
 

hkn_blt

Üye
Katılım
31 Ağu 2009
Mesajlar
1,103
Puanları
33
PLC ile yapsan olur realde kullanılmayacaksa. PLC yerine RTU kullanılmasının sebebi PLC lerde komut işletim sürelerinden dolayı geçikme yaşanır RTU 'larda böyle bir problem olmaz. Düşünün bir kesicinin acma zamanının nekadar önemli olduğunu hayati risk taşıyan şeyler o yüzden RTU tercih edilir.
 

Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
111,259
Mesajlar
783,723
Kullanıcılar
410,023
Son üye
SandersReview

Yeni konular

Üst