PLC programlama bilenler program olustururken izlenecek en dogru yol nedir

hasanzincir

Paylaşımcı üye
atakanbayri arkadasımız acmıs böyle bir konu ama ben bu konuya daha degişik bir ivme vermek hemde merakımı gidermek istedim .Hepimizin degisik tarzda plc markalarını degisik kendimize göre bir tarzda programlıyoruz.Bukonuda profesyenel arkakaslar acaba bir endustriel komposizyonu kurarken hangi islem tarzını uyguluyorsunuz burda kimseyi kınamak degil tamamen mesleki merak unutumayalım her yigidin yogurt yiyisi farklıdır.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
konuy Acmısken ilk yorum benden
-Sistem tanımlarım tanımadım bir makine yada processe bilen aryıp konusurum.
-Projede degisken degerleri input output kavramını sekillendiririm yedek muhakkak ayırırım bazen mekanikciler işin yarısında ilginc mudahalelerle input yada output ihtiyacı dogurabiliyor.
-işin aciliyetine göre bazen fiziksel semayı cizebiliyorum ama genelde cizemiyorum.
-plc projesine baslarım olmazsa olmaz yaptıgım sey sembol tablosunu yaparım iki elim kanda olsa bile yazarım cünkü cok faydasını gördüm.(markerları bile tanımlarım
-programlama kısmında alt programlara ayırırım daha basitlestiriyor
-eger aynı olgudan coklu kullanıaksam fonksiyon blok yazarım basitliyo ozaman is
-panele gecerim iki projeyi birlikte götürmeye calısırım
-makine ye baglanıp input output soguk teslerini yaparım
-daha sonra makine yi sıcak programsal teste tutarım
-yeni proseslerde degisiklik cok olur
-en son fiziksel projeyi cizerim tamam olur

adminlere söylemek istiyorum bu foruma sadece cıkar icin girip cıkan bir cok insan var ya da benin actıgım konu cok sacma bundan korunmanın bir yolu olmalı adamlar bilgiyi alıyor cıkıyor forum morum bos onun icin
yardım edenler makale yazanlar hep keriz gibi kalıyor bide boyuna yeni üye duruyor

Arkadaşım bende kendi çapımda programlala yapmaya çalışıyorum ama zor oluyor uygulama ve imkan şart bilgisayarım yok iş yerinde masa üstü bilgisayar var programları simüle edrek çalıştırıyorum plc ye hiç bağlanmadım çok istiyorum ama dediğim gibi şartlar bu yüzden böyle sitelerden işi iyi bilen arkadaşlardan yara lanmak istiyorum suistimaller konusunda ben öyl düşünmüyorum burada herkes bildiğini paylaşıyor ben 2 senedir bu sitedeki ustalarımdan çok şeyler öğrendim Bildiğimide aktardım paylaşıldıkça artan tek şey bilgidir Saygılar.

Selam arkadaşlar benim plc programlama sürecimde önce müşteriye işin ciddiyetini anlatmakla başlar genelde bu ilk plc uygulanacak makinalar içindir.müşteriden fonksiyon akış şeması isterim (senaryo diyelim) bu bir iki görüşmeyi içerir .Müşteri ilave yapılacak işlem lerin verilen tekliften farklı olacağını kavrar istenilenler ve gerçekleştirilecekler kağıda dökülür ve imzalanır .
Sonra büyük işlerde tekliften önce makina yada sistemin ön araştırması yapılmış fotoğrafları bilgisayarımıza aktarılmıştır.Bu dökümanlara bakılarak sistemin basitçe input ve output yerleri işaretlenir ve çevrim akış şeması
satır satır yazıya dökülür artık input ve output isimlendirme zamanı gelmiştir .bu isim sırası benim mantığımda
çevrim şemasındaki sıralamaya uyar buarada makinanın yada sistemin elektrik yerleşim planı yapılır ve müşteriye sistem teyid ettirilir.Ama herzaman aklımızdaki soru işaretlerine opsiyonlar bırakılır, zor kablo çekilecek
yerlere 1-2 fazla bırakmak gibi
Bizi zorlayacak program denemeleri önceden yapılır ,yada danışılır .işin tesisat kısmı bitmişse plc uygulanacak yere gidilir .luzumunda portatif masa sandalye yer gürültülüyse kulak tıkacıda götürülüp adım adım program yapılır.daha önce hazırladığımız programcıklar da ı/o isimleri değiştirerek ilave edilir .simüle edip önce denenir program sonra makinadaki plc yüklenir bilmem kaçdefa rötuş yapılıp silindindikten sonra makina ters çalışabileceği düşünülüp bunlar engellendikten sonra makina adım adım inputlar devreye sokularak çalıştılır
son yazılan programa son yazılır birdefa 8. son yazdığımı hatırlıyorum .kolaygelsin arkadaşlar

evet o son polimigini bende cok yaptım daha sonra program isimlerine version atmaya basladım v1 v2 v3 gibi

Bence programlamadan önce sistemin yapacağı görevleri ayrı ayrı belirle. Daha sonra en temel görevden detaya kadar bir ağaç yap. Her ağaca bir FB belirle. Daha sonra şu komutu nerde yapmıştım diye aramazsın. Bide yaptığın programı sık sık test etmeyi unutma yoksa yeniden yazmak zorunda kalabilirsin.

arkadaşlar hasan beyin açtığı konuyu daha once bu siteden bir abimize sormuştum gerçekten bir üvermekten kaçındı veya zor geldi anlatmak bende ustune gitmedim güzel bir konuya değindiniz hasan bey teşşekkürler...ben plc yi yeni oğrenen arkadaşlardan biriyimbir proje oluştururken proje oluşturmanın kolay yollarını hasan be sağolsun anlatmış daha detaylı olarak bu fb ve fc leri neye göre oluşturduklarını açıkça anlatmanın bir yolu varmı VEYA YENİ PROJE YAPARKEN UFAKLI BÜYÜKLÜ BİZDE YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ AMA SANKİ BİZ BU İŞİN ZOR TARAFINI YAPIYOMUŞUZ GİBİ GELİYO BU KONU GERÇEKTEN YENİ OĞRENEN veya bir ornekle anlatacak bir usta varmıdır....ilginiz iiçin teşekkürler

S7 300 ler ici fb ve fc döküman koyuyorum sayın efe !

Ben yinede tanımlayım
FB: Simdi bir makine icinde 3 adet pres düsün bu presler makine icinde aynı mantıga göre ama degisik input outputlara göre calısıcak. İşte bu noktada 3 prese ayrı ayrı program yazcagına bir adet FB olusturursunuz o fonksiyon blogunu program icerisinde degisik yerlerde degisik input outputlarla kullanabilirsiniz.
FC: Bildigimiz alt programdır. Benim kullanma tarzım :Makina ya da proses icinde birbiriyle pek alakalı yoksa ve yahut makinede bir cok bölüm varsa bircok alt program olusturup projeyi karmasadan kurtarısınız.
Not:Ukalık yapmak istemem ama herkes isini iyi biliyordur tabiki ben yinede sembol tablosunun önemini belirmek isterim iki elim kanda olsa yazarım cok faydasını gördüm.

Ekli dosyalar

• Step7_manuel turkce.rar
    1.7 MB · Görüntüleme: 0
hasan bey bilginize ve ilginize teşekkürler konuyu güzel anlatmıssınız step7 manuel rar lı dosyayı açamıyorum link te mi bir problem var acaba

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri