plc program değişikliği

Herkese merhabalar
Fabrikada siemens s7400 plc kullanıyoruz simatic managerda yazılmış projede blokların içindeki bi değeri değiştirmek istiyorum. şöyle ki karşılaştırma yaptığım kodda karşılaştırılan değeri 1 artıracağım. neyi nerden değiştireceğimi buldum. bilgisayar ile plc deki programa bağlanıp online olup ilgili bloğun ilgili değerini değiştirip download yapacağım değil mi ? herhangi bi hata yapmak istemiyorum en sağlıklı nasıl yapılır? önce bi back up almamı mı tavsiye edersiniz?

Teşekkür ediyorum şimdiden. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Dogrudur.
Kesinlikle önce bir backup almayı tavsiye ederim.
Zaten sizin PCde bu plc ye ait program vardır diye düşünüyorum.Onu yedekleyip öyle çalışırsınız.
Yoksa önce bir full upload yapıp sonra gerekli değişikliği yapabilirsiniz.
Eger sadece bir datablock satırı değiştirecekseniz (DW..) gibi vat tablosu acıp ordan kolayca değiştirip gerekirse geri dönebilirsiniz.

Dogrudur.
Kesinlikle önce bir backup almayı tavsiye ederim.
Zaten sizin PCde bu plc ye ait program vardır diye düşünüyorum.Onu yedekleyip öyle çalışırsınız.
Yoksa önce bir full upload yapıp sonra gerekli değişikliği yapabilirsiniz.
Eger sadece bir datablock satırı değiştirecekseniz (DW..) gibi vat tablosu acıp ordan kolayca değiştirip gerekirse geri dönebilirsiniz.

db... değerini bir real sayıyla karşılaştırıyorum bu real sayıyı değiştireceğim. fc bloğu içnde bunlar. o real sayıyı 1.000000 e+000 yerine gidip atıyorum 1.100000e+000 yazıp download diyorum bu kadar yani.

çok teşekkür ediyorum.

ayrıca bide şöyle bi durum var plc programı ile wincc flexible birbirine entegre edilmiş durumda plc yedeğini aldığımda sonradan bu yedeği yüklemek durumunda kalırsam otomatik olarak scadayla haberleşir mi yoksa bağlantı ayarları kaybolur mu ?

Size verilen backupta wincc entegre edilmiş sanıyorum.
Backupun bulundugu klasor altında HmiEs alt klasoru var,entegre edilen wincc dosyası orda durur.
Hmi klasoru ve ayarlar etkilenmez.Sadece plc deki bloklar sizin yeni yedeğe yuklenmiş olur.

1- Mevcut plc program dosyanızı yeni bir isimle save as edin.
2- Plc ye online olun.Aynı anda hem online hem offline pencerelerini acık tutun.
3-Onlinedaki tüm blokları copy-paste ile offline'a kopyalayın.Çok dikkat edin tersini yaparsanız PLC ye eldeki yedegi yuklemiş olursunuz.

Etkili yedek alma yontemi budur.Plc den yeni bir bos dosya yapıp yedek aldıgınızda semboller yorumlar vs gözükmez, arıza takibi cok zordur.
Bu yontemle sadece bloklar data blok degerleri güncellenir.
Semboller yorumlar korunur.

Size verilen backupta wincc entegre edilmiş sanıyorum.
Backupun bulundugu klasor altında HmiEs alt klasoru var,entegre edilen wincc dosyası orda durur.
Hmi klasoru ve ayarlar etkilenmez.Sadece plc deki bloklar sizin yeni yedeğe yuklenmiş olur.

1- Mevcut plc program dosyanızı yeni bir isimle save as edin.
2- Plc ye online olun.Aynı anda hem online hem offline pencerelerini acık tutun.
3-Onlinedaki tüm blokları copy-paste ile offline'a kopyalayın.Çok dikkat edin tersini yaparsanız PLC ye eldeki yedegi yuklemiş olursunuz.

Etkili yedek alma yontemi budur.Plc den yeni bir bos dosya yapıp yedek aldıgınızda semboller yorumlar vs gözükmez, arıza takibi cok zordur.
Bu yontemle sadece bloklar data blok degerleri güncellenir.
Semboller yorumlar korunur.

şu an sadece proje dosyası var entegre edilmiş diye bahsettiğim, henüz backup almadım ilk defa alıcam. teorik olarak bildiğimi düşünüyorum uygulamada ilk olacak. önemli detayları atlamak istemiyorum dolayısıyla. söylediklerinize göre online olduğumda karşımdaki blokları elimdeki proje dosyasında kopyalarsam symbol table ve yorumlar kaybolmadan yapmış olucam. aynı zamanda wincc flexible ile olan bağlantısı da bozulmamış oluyor.

şunu merak ediyorum. plc ye boş projeyle online olup upload edersem ve symbol tableı da export-import edersem wincc projem gelmemiş olur değil mi ? sizin söylediğiniz yöntem daha sağlıklı sanırım.

Son düzenleme:
1-PLC ye bos proje acıp online olursanız sadece hardware conf. ve program gelir.Wincc,sembol ve yorumlar gelmez.
2-Upload ile aldıgınız yeni projeye sembolleri eklerseniz semboller gelir ama varsa blok içinde yapılan yorumlar,network isimleri vs gelmez.
3- Upload ile aldıgınız yeni projenin bulundugu klasore elinizdeki projenin klasoru altındaki Hmies dosyasını kopyalarsanız yeni projede de wincc entegre edilmiş olarak karsınıza gelecektir.

Düzeltme: Denedim, hmi klasorunu projeye kopyalayınca proje entegre olmuyor.Dosyayı wincc ile acıp S7 projesine integrate edince oluyor.
Sordugunuz acısından onemli değil ama yanlış bilgi olmasın.

Ben integrate edilen dosyaları bile ayırarak çalışmayı tercih ediyorum.
backuplarımda Plc ayrı Op ayrı durur.Tek tek acar gerekirse değiştiririm.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri