PLC Ladder Diyagramı

konunu okudum ama acıkcası neden 2 plc yanı 1nın gırıslerını dıgerının cıkıslarını kullanıyorsun sanayıde boyle bır uygulama olmaz ki. 2 plcyı haberlestırırsınde program sıkıntılı bence.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
peki iki plc haberleştirmesini lader planında bir çizimle ornekliye bilirmisiniz. yani ornek bir devre

Konu mantıklı. En basit temel bir program soruluyor. Mitsubishi ile yapabilirim ama s7 bilmiyorum. Yine mantık aynıdır. S7 manuallerinden haberleşme komutunu bulman lazım. Butona basınca haberleşme komutu aktif olup diğer plc ye basıldı bilgisi gidecek. Diğer plc deki haberleşme komutu bunu alıp çıkış verecek. s7 bilen arkadaşlar duruma el atıp ayarları paylaşmalı :)

-|I0.0|-----------------|Haberleşme komutu Gönder|

-||---------------------------------|Haberleşma AL|
-|Haberleşma AL|---------------------------|O0.0|

Bu tarz olmalı

aynen dediginiz gibi s7 bilen arkaslar yardımcı olursanız çok sevinirim...

eedakımı mitsubishi ile bir ornek devre yapıp vermisiniz...

herhalde arkadaş şunu demek istiyor iki plc yi farklı yerlere koyup ikisi arasında haberleşme sağlayıp motorları ona göre kontrol etmek istiyor böyle bir şeyi yapmak mümkün Scada ile haberleşmesini sağlayabilirsiniz ama astarı yüzünden pahalıya gelebilir. Genede yapılmak istenirse scada ile yapabileceğinizi düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,437
Kullanıcılar
450,366
Son üye
msclsglts001

Yeni konular

Geri