plc ile encoderli uygulama

kubi

Üye
arkadaşlar plc ile 360 puls encoderle açıyı ayarlamak istiyorum.yardımlarınızı bekliyorum şimdiden cok tessekkurler örnek program olabılır.:confused::confused::confused::confused::confused:

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
arkadaşlar plc ile 360 puls encoderle açıyı ayarlamak istiyorum.yardımlarınızı bekliyorum şimdiden cok tessekkurler örnek program olabılır.:confused::confused::confused::confused::confused:

PLC encoder modülleri pahalı gelebilir.Mutlak Encoder bilgisini 4-20mA çevirip PLC de işlersen daha ucuz olur.

sn hansandersen elimde plc var x0 ve x1 den bilgileri girip operator panelden girdigim degere gore cıkıs verdırmek istiyorum program için yardım istiyorum yapılmış veya elinde örnek program olan arkadaslardan yardım bekliyorum ilgin için tessekkurler

ustam öncelikle şunu sorayım plc ne marka sonra yapmak istediğin tam olarak ne encoderle açı diyorsunda ne süreceksin asenkron motorla açısal uygulama yapacaksan hızın yük gibi şeyler önemli kararlılığı sağlaman zor olabilir

hidrolik valfin açısını ayarlamak istiyorum plcim teco marka operator panel den girilen degeri 0-360 derece max encoder set edilen degere gelince valfin enerjisini kestirecek

kimse yardımcı olmayacak herlde tessekkurler ben yaptım :D:D

hocam ben anlamadım tam olarak sen encoderle valfi nasıl kontrol edceksin ? arada bi motorlu vana filanmı bu ?

Absolute Encoder mi? -Incremental Encoder mi? kullanacağınıza karar vermelisiniz?
anlattıgınıza gore tek turlu absolute encoder bu işe daha uygun gibi gorunuyor.

absolute encoder bilgisini resimdeki gibi bi converter ile 0-10 veya 4-20 ma cevirip kullanabilirsin...

ordaki pozisyona göre Incremental de kullanılabilir ona siz karar vericeksiniz...

s7200 ve delta hsc icin ornek uygulama ekliyorum...

Ekli dosyalar

• motrona-fu252-150px.jpg
    motrona-fu252-150px.jpg
    41.4 KB · Görüntüleme: 187
  • siemens-delta hsc.rar
    2 KB · Görüntüleme: 430
hocam ben anlamadım tam olarak sen encoderle valfi nasıl kontrol edceksin ? arada bi motorlu vana filanmı bu ?

arkadaş valf bobininin enerjisini keserek durdurmayı planlıyor herhalde

bu valf ne yapıyor onuda açıklayabilirmisin yani 1 sensör takıp istenen yerde durmasını sağlayamazmısın? dönen bir şey ise önüne 1 kasnak kasnağada ufak bir çubuk çubuğada göz falan yapılamazmı? hani belli bir yere kadar dönünca göz metali görünce durdursun falan?

epeydir girmiyordum foruma cok cok tesekkur ederim hepınıze ayrı ayrı makarayı hidrolik piston cevırıyor.encoderle ayarladıgımız degere gelince ornek 150 derece valfin enerjini kestirecek simdiden cok tesekkurler

Forum istatistikleri

Konular
128,354
Kullanıcılar
450,212
Son üye
salamakas

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri