Plc içinde eş zamanlı çiftel

ddm.kksl92

Üye
Merhaba,
Çiftel butonunda eş zamanlı çalışma yapmak istiyorum Bunu s71200 plc içinde nasıl yapabilirim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
I0.0 ve I0.1 girişler Q0.0 çıkış butonlara bir saniyeden fazla aralık ile basılırsa sistem çalışmaz

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    60.7 KB · Görüntüleme: 203
Peki elektrikçi I0.0 daki buton çıkışını kablo çekerek paralel I0.1 e de bağlarsa ne olur? Tek butonla makina çalışmış olur.
Çift el rölesi ne der bu işe?

Peki elektrikçi I0.0 daki buton çıkışını kablo çekerek paralel I0.1 e de bağlarsa ne olur? Tek butonla makina çalışmış olur.

çift el rolesi ''amma da kandırdın sümüğümü aktırdın'' tekerlemesini söylerken elektrikçi ile operator halay çeker. iş kazası meydana gelip yaralanma, organ kaybı veya ölümle sonuçladığında ışıklar söner ve eğlence biter.

olay mahkemeye taşınmışsa usta başı, hat sorumlusu, iş güvenliği, üretim müdürü, elektrik teknisyeni, Bakım müdürü ve hatta işletme müdürü boncuk gibi hakimin önüne dizilir.

trafo köşküne girip çarpılarak ölen bi hırsız için ''niye öldü'' diye ilgilileri titreten bi hakimin mahkeme tutanaklarını okuduğumda irkilmiştim. böyle bi hakimin davaya baktığını düşünmek bile istemem...

ha bi de vicdan diye bi şey var; işte o en büyük sıkıntı...

Burada yapılan operatörün makineyi tek buton ile kullanmasını engellemek. Siz ister güvenlik rölesi kullanın ister bu şekilde bir yazılım ile yapın elektrik teknisyeniniz bu işlemi yapacak kadar budala ise iş kazası kaçınılmaz olur.

Burada yapılan operatörün makineyi tek buton ile kullanmasını engellemek. Siz ister güvenlik rölesi kullanın ister bu şekilde bir yazılım ile yapın elektrik teknisyeniniz bu işlemi yapacak kadar budala ise iş kazası kaçınılmaz olur.
Çift el rölesi buna izin vermez, o yüzden çift el rölesi var. Çift el rölesi bildiğim kadarıyla 1nci buton ve 2nci buton sinyallerini kodlar, 1nci buton sinyalini ikinci buton sinyali rölenin kanalına verirseniz kuramassınız.
Ayrıca güvenlik sistemlerinde sadece soft güvenlik olmaz, hardware olarak güvenlik rölesinin çektiği röleler(veya güvenlik rölesinin kontakları), tehlikeli hareketi veren elemana seri bağlanır, güvenlik rölesinin çektiği röle bozulursa diye röle monitöring(izleme) yapılır, yani kontakları kapalı çevrim olarak güvenlik rölesine tekrar girer.

Son düzenleme:
Teknik elemanlar cift el emniyet rolelerini de bypass edilebilirler. Bu rolelerde güvenlik daha cok operatörlerin cinliklerini bertaraf etmek üzerine kurgulanmastir.

Teknik elemanlar cift el emniyet rolelerini de bypass edilebilirler. Bu rolelerde güvenlik daha cok operatörlerin cinliklerini bertaraf etmek üzerine kurgulanmastir.
O zaman şöyle diyelim makinanıza CE belgesi almak istiyorsanız emniyet rölelerini makinanınızın güvenlik katagorisine göre hard ve soft olarak bağlayıp ve programlayıp emniyete almanız gerekir. CE belgeli bir makinada, bu aşamadan sonraki işlemler bypass vs. makinacıyı bağlamaz.
Diğer durumda emniyet röleleri kullanmadan yapılmış bir makinaya CE belgesi almanız çok zor. Ben yaptım olduyla güvenlik olmaz.

Merhaba,
Çiftel butonunda eş zamanlı çalışma yapmak istiyorum Bunu s71200 plc içinde nasıl yapabilirim.
Geçen gün de biri bunu sormuştu orada da yazdım eğer bu pres gibi kesici bıçak gibi bir cihazsa bunların tehlikesine göre katagorileri var katagori-1-2 gibi ben 4 e kadar ben katagori-4 duydum eğer Allah göstermesin bir kaza olursa ve kullanılan plc safetyplc değilse bunu yapan sorumlu olur

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri