PLC Öğrenmek

2 yıllık veya 4 yıllık üniversitede plc eğitimi veren bölümler hangileri

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Su anda piyasada bu isle ugrasan cok tanidiklarim var bir cok muhendisi cebinden cikarir. Ama nasil ogrendiler kursa gittiler gece ggunduz calistilar ve benzeri. Bir konu icin fakulte okumak cok garip. Ha sunuda soyleyeyim bende fakulte okudum. Ama bu isi yapan hakkiyla yapanlarin cogunun meslek lisesi diplomasi bile yok.

cogunun meslek lisesi diplomasi bile yok.
Bazılarının ortaokul diploması bile yok.:D:D (Dimi Faruk ?)

2 yıllık veya 4 yıllık üniversitede plc eğitimi veren bölümler hangileri
Mekatroniği bi araştırın.

Yaş ne olursa olsun;
Alıcaksın bir plc, transistör çıkışlı olsun. Step-servo gibi uygulamarda röleli işe yaramaz, yutup'dan da 8-10 video izlersen ufkun açılır, duacımız olursun..

Bazılarının ortaokul diploması bile yok.:D:D (Dimi Faruk ?)

Mekatroniği bi araştırın.

Yaş ne olursa olsun;
Alıcaksın bir plc, transistör çıkışlı olsun. Step-servo gibi uygulamarda röleli işe yaramaz, yutup'dan da 8-10 video izlersen ufkun açılır, duacımız olursun..
Panomontoru sen kendince dalga geciyosun galiba ama sunu soyleyeyim. Sen 4 yillik yada 2 yillik mezunuysan ve bir konu ogrenmek icin okula gerek var diyorsan vay haline diyorum yada okul falan okumadiysan kendini kucumseme ezik olma lutfen;;(((

Ha sunuda soyleyeyim sen simdi ekart belgesi icinde universite falan ariyorsundur mazallah

Moderatör tarafında düzenlendi:
Mekatronik Mühendisliği bence çok arada bir bölüm. Tüm dünyada bölümler spesifik hale getirilirken bizde daha da genelleştiriliyor. Mekatronik yerine Elektronik, Elektrik ya da Bilgisayar bölümleri çok daha işine yarayacaktır. Ayrıca okul mevzusuna gelirsek eğer gidebilme imkanın varsa mutlaka bir Mühendislik fakültesine gitmek gerekli. Ancak oldu da gidemedin x ya da y sebepten ötürü. Asla bu işi yapamazsın diye birşey yok. İnsan yeter ki kendisini geliştirmek istesin.

Akıllı rölerleri araştırmakla başlayabilirsiniz. Sonra PLC. Pc ye rahatca kurabileceğiniz similasyonlu yazılımlar mevcut.

Panomontoru sen kendince dalga geciyosun galiba ama sunu soyleyeyim. Sen 4 yillik yada 2 yillik mezunuysan ve bir konu ogrenmek icin okula gerek var diyorsan vay haline diyorum yada okul falan okumadiysan kendini kucumseme ezik olma lutfen;;(((

Ha sunuda soyleyeyim sen simdi ekart belgesi icinde universite falan ariyorsundur mazallah
@acayip_biri , Yaptığınız alıntı benim yazımdan da, yorumunuz @panomontoru37 için mi? benim içinmi?
Dalga geçen, ezik, küçük kim olaki?

Sorunun Cevabı : Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği

@acayip_biri O sanayide çalışan PLC ile gel git zaman ayarı yapıyor bir process kontrol ve hassas işlerde kontrol bilmek gerekli sadece otomasyon değil. Sanayideki DAYI P-I-D katsayılarında "şuraya bir 5 yaz olur" der çalıştırır ama nedense ömürleri hep kısa olur. Sebebi ise aslında açık KARARSIZLIK zamanla katsayılar kararsızlığa gider. Almanlar İngilizler zamanında gelip fabrika kurdular 20-30 yıl bana mısın demeden çalıştı. Biz hala bunun için okumaya gerek var mı diyerek günü kurtarmaya çalışıyoruz.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri