Platin kontrollü elektronik ateşleme devresi

Merhaba Sayin arkadaslar,
Forumda arastirdim ancak net bilgi bulamadim/anlamadim.
Bilgi almak,sormak istediğim soru şu;
Aracim platinli atesleme sistemine sahip,internette bulunan platin kontrollü devreden yaparak meksefeyi iptal etmek istiyorum.Fakat kullananlar 10 ohm 5 watt direncin asiri isindiğini söylemiş,bu isiyi nasil azaltabilirim?
Bir arkadasim isinan direnc yerine 4 adet 47 ohm 10 watt bağlayabileceğimi önerdi ancak yinede sizlere danismak istedim.
Devre şemasini eklemeye gerek yok saniyorum,eski bir sema muhtemelen biliyorsunuzdur.
Yardimci olursaniz cok sevinirim.

Isınmayı önlemek için metal soğutucuya bağlanmalı, aracın gövdesi de epey büyük bir metal ;), uygun bir yere monte etmen yeterli.

Isınmayı önlemek için metal soğutucuya bağlanmalı, aracın gövdesi de epey büyük bir metal ;), uygun bir yere monte etmen yeterli.
Cevabiniz için teşekkür ederim,bu devre motorsıkletde kullanilmis ben 4 piston araca bağlayacağim için daha fazla isinir düşüncesi vardi aklimda.
Affiniza siğinarak bir soru daha sormak istiyorum,dediginiz yöntemden sonra isinirsa nasil bir yol izlemeliyim? Lehimleme dişinda elektronik konusunda hic bir bilgim yok,söylendiği gibi taş direnç isinip ateşlemeyi keserse bunu ne sekilde telafi edebilecegimi de söylerseniz minnettar olurum. :)

Alüminyum gövdeli olandan al, kaportaya monte et gözlemle, çok büyük ısı olacağını sanmam ısıyı kaporta üzrinden atar.

Alüminyum gövdeli olandan al, kaportaya monte et gözlemle, çok büyük ısı olacağını sanmam ısıyı kaporta üzrinden atar.
Çok sağolun,şemaya bağlı kalıp bir degisim yapmadan devreyi bağlayabilirim demek oluyor bu.
Bazi kullanicilar isi azaltmak için daha yüksek watt kullanin demiş,sizce doğru yöntem watt artişi mi yoksa ek direncler ile paralel bağlanti mi? (Farkindayim cok soruyorum)

Bulabilirsen yüksek watlı olur elbet ama zaten gövdeye monte edileceğinden gerek kalmıyor.

Bulabilirsen yüksek watlı olur elbet ama zaten gövdeye monte edileceğinden gerek kalmıyor.
Merhaba,yine danismaya geldim müsade ederseniz...
10r 25w aluminyum muhafazali buldum o parcayi hallettim,ancak s2000 transistör bulamadim buna alternatif olarak önerebileceğiniz bir parca var mi? BU508D önerilmiş ama bilgim olmadiğinan sormak istedim. Bir de Kondansatör'ü olmasi gerekenden 25v fazla buldum (220nf 250v yerine 220nf 275v) bu sorun olur mu?

Transistöre diyeceğim yok kondansatör sorun olmaz, hatta daha iyi.

Ben ayni devreyi yaptim hemde cok umitlenerek. 2 tane yaptim birisi benimki digeri arkadasinkine. İkisini de bagladik araci calistiramiyor gucu yetersiz kaliyor

Bu devrenin giriş ve çıkış değerleri nedir? bunu yazmanız mümkün mü?

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri