Pilli lambayı adaptörlü yapmak

ryzen

Üye
elimde sensörlü bir dolap içi aydınlatma (dolap içinde kullanmayacağım )var fakat pille çalışıyor ( 5 tane 1.5 V AAA pil ) (içindeki şerit LED ) bunu direkt olarak prizden beslemek istiyorum, elimde eski bir yazıcıdan çıkan (HP Deskjet) güç adaptörü var fakat adaptörün üzerinde yazan voltaj değeri lamba için biraz yüksek. araya direnç koyarsam sürekli fişe takılı olacağı için ve sensör olduğundan lamba çok sık yanacağı için koyduğum direncin fazla ısınarak yanma ihtimali var mıdır ? siz nasıl bir çözüm yolu önerirsiniz ? şimdiden teşekkür ederim...
IMG_20210628_224343.jpg

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
teşekkür ederim ustam peki direnç koymanın ne sıkıntısı olur
elimde boşta duran bir laptop şarj adaptörü var fakat özelliklerini tam bilmiyorum, sonuçta bu laptop şarj adaptörü ac'den dc'ye çevirici gibi bişey olduğu için ( çıkışı kaç volt olursa olsun ) sizin attığınız parçayı kullanarak da lambayı çalıştırabilir miyim?
(aynı şekilde kullanılmayan telefon şarj adaptörleri de var , laptop şarj adaptörü yerine onlardan biri de olabilir )

- - - - yaklaşık 1 metrelik boyutta olan ve 5 tane AAA pille çalışan şerit LED ne kadar akım çeker ? yani lm2596 dan gelen akım ledlere fazla gelir mi ?

teşekkür ederim

Son düzenleme:
laptop adaptörleri 19 volttur, amper değişkendir (marka ve modele göre değişir) şerit led eğer pille çalışan ise yarım amper kadar çeker. zaten değerler düşük olduğu için lm 2596 tavsiye ettim. 2596 2-3 amper aralığı içindir. 1,5 X 5= 7,5 volt yapar telefon şarj adaptörü işe yaramaz

@paskomya ustamın dediği gibi telefon adaptörü 5 volt az kalır. Gerçi onu yükseltebileceğin modüller de mevcut istersen ama ne kadar verimli olur ölçmeden tavsiye vermek sağlıklı olmaz. Varsa elinde 9-12 volt adaptör ona bu dc-dc buck konvertörü tak ve çıkışı 7.5 volta ayarla. 22 voltu düşürmektense daha düşük değerleri düşürmek daha verimli olur aradaki fark daha yakın olacağı için ama gidip de 19 volt laptop adaptörüne de gerek yok akım değeri yüksektir boşuna burda kullanma, başka yerde değerlendir. Forumun girişine kırmızı led levha gibi yazsak olacak yanlış anlama bilmiyor olabilirsin tabi ama birçok kişi aynı yanılgıya düşüyor diye söyleyeyim fazla amper hiçbir şeyi patlatmaz. Fazla volt patlatır. Kaynaktaki eksik volt ve amper ürünü çalıştırmaz veya tam performansta çalıştırmaz. Kaynağın eksik akım sağlaması da adaptör veya trafoysa fazla yüklenilmesine bağlı kaynak bozulabilir.

Direnç niye olmaz: Gerekli direnç formülü (22-7.5) bölü (ledlerin toplam çektiği akım mA değil A olarak) bu ohm olarak gerekli direnci verir. Bu direnci 5 kuruşa alırsan taktığın saniye yanar. Neden watı düşük geldi. Kaç watlık direnç lazım peki Ledlerin çektiği akımın karesini(Amper olarak yine) bölü önceki hesapdaki direnç değeri ohm cinsinden= gerekli wattı buldun. Akımını bilemesek de her türlü aşırı yüksek watlı bir direnç çıkacak piyasada olsun veya olmasın sen paralel ve seri bağlayarak bu wattı sağladın diyelim. Kaybın çok fazla bulduğun watt kadar enerji ısıya dönüşecek. Akımın çok düşük olduğu basit uygulamalarda tek led gibi direnç kullanabilirsin. Bu ustamın tavsiye ettiği devre anahtarlama yaparak volt düşürüyor bunun da kaybı var ama %80-90 verimli akım ve volta göre değişiyor bu değer.

Son ve çok kritik bir kısım var yazmaya üşenmedim lütfen sormaya çekinme 3-5 cümle daha kuralım anlamadığın yerleri söyleyelim ki bu kadar yazı boşa gitmesin. Araştır önce aklına yatmayan kısmı çekinmeden sor.

İyi günler

laptop adaptörleri 19 volttur, amper değişkendir (marka ve modele göre değişir) şerit led eğer pille çalışan ise yarım amper kadar çeker. zaten değerler düşük olduğu için lm 2596 tavsiye ettim. 2596 2-3 amper aralığı içindir. 1,5 X 5= 7,5 volt yapar telefon şarj adaptörü işe yaramaz

ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim ustam, en mantıklısı yazıcının adaptörünü ve sizin tavsiye ettiğiniz lm2596 'yı kullanmak ( elimde çok parça yok ve yeterli bilgi sahibi de değilim zaten :( )

bak ben tamirciyim bir işi en ucuza çıkarmaya ve en sağlıklı çalışacak şekilde tasarlarım. 15 -20 liralık bir ölçü aleti ile 15-20 liraya aldığın bir 2596 senin işini o yazıcı adaptörüyle fazlasıyla görecektir bir de kalem havya ihtiyacın olacak. lehim ve montaj toplan 10 dakikada işlem tamam. pratik olmak lazım. sana en kolayını ve en ucuzunu tavsiye ettim. ve neden hala dirençten bahsetmiyorum biliyor musun çünkü sağlıklı değil risk var.

@paskomya ustamın dediği gibi telefon adaptörü 5 volt az kalır. Gerçi onu yükseltebileceğin modüller de mevcut istersen ama ne kadar verimli olur ölçmeden tavsiye vermek sağlıklı olmaz. Varsa elinde 9-12 volt adaptör ona bu dc-dc buck konvertörü tak ve çıkışı 7.5 volta ayarla. 22 voltu düşürmektense daha düşük değerleri düşürmek daha verimli olur aradaki fark daha yakın olacağı için ama gidip de 19 volt laptop adaptörüne de gerek yok akım değeri yüksektir boşuna burda kullanma, başka yerde değerlendir. Forumun girişine kırmızı led levha gibi yazsak olacak yanlış anlama bilmiyor olabilirsin tabi ama birçok kişi aynı yanılgıya düşüyor diye söyleyeyim fazla amper hiçbir şeyi patlatmaz. Fazla volt patlatır. Kaynaktaki eksik volt ve amper ürünü çalıştırmaz veya tam performansta çalıştırmaz. Kaynağın eksik akım sağlaması da adaptör veya trafoysa fazla yüklenilmesine bağlı kaynak bozulabilir.

Direnç niye olmaz: Gerekli direnç formülü (22-7.5) bölü (ledlerin toplam çektiği akım mA değil A olarak) bu ohm olarak gerekli direnci verir. Bu direnci 5 kuruşa alırsan taktığın saniye yanar. Neden watı düşük geldi. Kaç watlık direnç lazım peki Ledlerin çektiği akımın karesini(Amper olarak yine) bölü önceki hesapdaki direnç değeri ohm cinsinden= gerekli wattı buldun. Akımını bilemesek de her türlü aşırı yüksek watlı bir direnç çıkacak piyasada olsun veya olmasın sen paralel ve seri bağlayarak bu wattı sağladın diyelim. Kaybın çok fazla bulduğun watt kadar enerji ısıya dönüşecek. Akımın çok düşük olduğu basit uygulamalarda tek led gibi direnç kullanabilirsin. Bu ustamın tavsiye ettiği devre anahtarlama yaparak volt düşürüyor bunun da kaybı var ama %80-90 verimli akım ve volta göre değişiyor bu değer.

Son ve çok kritik bir kısım var yazmaya üşenmedim lütfen sormaya çekinme 3-5 cümle daha kuralım anlamadığın yerleri söyleyelim ki bu kadar yazı boşa gitmesin. Araştır önce aklına yatmayan kısmı çekinmeden sor.

İyi günler
öncelikle yardımcı olduğunuz ve değer verip uzunca yanıtladığınız için çok teşekkür ederim. elektrik elektronik konusunda çok bilgi sahibi değilim gerçekten de . lise düzeyi bilgim ve biraz ilgili olduğum için tecrübem var fakat bahsettiğim gibi daha önümde çok yol var :)

yardımcı olursanız bu konuda size de danışmak isterim , elimdeki malzemeleri ve bildiklerimi yazayım , sizin bilginiz ve tecrübeleriniz ile bu sensörlü pilli lambayı pil kullanmadan prizden güç alacak bir lambaya dönüştürmek istiyorum...
bak ben tamirciyim bir işi en ucuza çıkarmaya ve en sağlıklı çalışacak şekilde tasarlarım. 15 -20 liralık bir ölçü aleti ile 15-20 liraya aldığın bir 2596 senin işini o yazıcı adaptörüyle fazlasıyla görecektir bir de kalem havya ihtiyacın olacak. lehim ve montaj toplan 10 dakikada işlem tamam. pratik olmak lazım. sana en kolayını ve en ucuzunu tavsiye ettim. ve neden hala dirençten bahsetmiyorum biliyor musun çünkü sağlıklı değil risk var.
ustam elimde işimi gören bir kalem havya var , dediğiniz gibi elimdekilerle ve en ucuza yapabileceğim sizin de dediğiniz yöntem... multimetre de var , fakat merak ettiğim şey laptop adaptörünü kullanmamın imkanı yok mu (zaten fazlalık ve 2 tane var boşta duracağına onu kullanmak da mantıklı )

olur olmaz değil, istiyorsan laptop adaptörünü kullan, elinde malzeme olan sensin en iyi değerlendirecek olanda sensin ben senin adına karar veremem tavsiye verebilirim.

olur olmaz değil, istiyorsan laptop adaptörünü kullan, elinde malzeme olan sensin en iyi değerlendirecek olanda sensin ben senin adına karar veremem tavsiye verebilirim.
ustam müsait olunca laptop adaptörünün fotoğrafını yüklerim eğer uygun değerleri sağlıyorsa onu kullanmam daha iyi olur çünkü bu konuyu açtığımda yazıcı bozuktu, yazıcının içini açıp sıkıntıyı giderdim ve düzeldi yani artık adaptörü kullanıyorum.

bilginizden ve tecrübelerinizden faydalanmak adına bir şey daha sormak istiyorum aşağıya eklediğim fotoğraftaki gibi güç adaptörü isteyen bir yazıcı daha var fakat elimde ne yazık ki ona uygun adaptör yok , yazının en başında fotoğrafını eklediğim 22 voltluk adaptörü bir şekilde aşağıdaki yazıcıda kullanma şansım var mıdır?
eğer adaptör bulamazsam aşağıdaki yazıcıyı en ucuz şekilde nasıl çalıştırabilirim?
ve ikinci fotoğraftaki mor renkli soketin adı nedir , - + uçlarını nasıl bulabilirim ( alttaki yazıcının içinde ac dc güç adaptörü yok , yukarıdaki gibi değil de normal kablosunun kendisinde adaptör var ama elimde o adaptörden yok ve muadilleri bile pahalı)

teşekkür ederim ...
IMG-20210628-WA0001.jpeg
IMG_20210628_222401.jpg

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,166
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular