PID Nedir?

PID yi iyi anlayabilmek için en az bir dönem otomatik kontrol dersi almak lazım

Dört yıl kontrol mühendisliği eğitimi almak bile kontrolü anlamak için ne kadar yeterlidir tartışılır bir konudur. :D

PID hakkında nacizane yazdığım kısa bir yazı :
https://www.kontrolkalemi.com/forum...ormüllerin-anlamları.25621/page-2#post-243833

ekleme ve düzeltmeler olursa paylaşım açısından iyi olacaktır.

Bu forumda öyle cevaplar yazılıyorki bazı terimleri anlamak için yüksekokul okumak yetmiyor tecrübede gerekiyor ben üyelerden isteğim yazılan mesajların herkesin anlayabileceği kadar basit anlatımla ifade edilmesidir pıd kontrole basit bir uygulama şeklini anlatıyorum.bir su tankımız var tanka bağlı bir valf var tankı hep aynı seviyede tutmak istiyoruz seviye tespiti yapan cihazın valfe komutu ile oluşan bu sistemede pıd denir. Yanlışım varsa mesajlarınızı saygıyla beklerim

Bu forumda öyle cevaplar yazılıyorki bazı terimleri anlamak için yüksekokul okumak yetmiyor tecrübede gerekiyor ben üyelerden isteğim yazılan mesajların herkesin anlayabileceği kadar basit anlatımla ifade edilmesidir pıd kontrole basit bir uygulama şeklini anlatıyorum.bir su tankımız var tanka bağlı bir valf var tankı hep aynı seviyede tutmak istiyoruz seviye tespiti yapan cihazın valfe komutu ile oluşan bu sistemede pıd denir. Yanlışım varsa mesajlarınızı saygıyla beklerim

Sizin tanımladığınız sistem oransal kontrol yapan P sistemidir. Azalınca aç dolunca kapat. Birazda ofset koyarsanız tam bir P kontrol sistem olur.

PID ise daha gelişmiştir. Bunu PI olarak sizin örnek üzerinden anlatmaya çalışayım;

Tank biraz boşaldı ve giriş vanası TAM açtı. Dolmaya başladı. Sensör bu arada geçen sürede dolma hızını ölçmeye başladı. Dolmaya yakın baktı ki çok hızlı doluyor vanayı kıstı. Biraz daha dolunca baktı ki artık yeni ayar da çok hızlı dolduruyor. Vanayı biraz daha kıstı. Bu kontrolü sürekli yaptı. Nihayetinde tank dolunca da vanayı tamamen kapattı.

Bu örnek PI kontrol olarak geçiyor. PID kontrol ise bu kontrolün de daha gelişmişi. Vana kıstıkça azalma eğrisinede bakarak hangi hızda ne kadar kısacağına da karar veriyor diyebiliriz.

Yaklaşık olarak basit şekilde anlatmaya çalıştım. Çoğu uygulamada PI kontrol yeterlidir ve bu kontrol uygulanmaktadır. Ama ağız alışkanlığı olarak ona da PID kontrol denilmektedir.

yani farklı değişkenlere göre vanayı optimum seviyede tutuyor

örneğin bir vanayı sistem ihtiyacına göre açıp kapatan sistemdir.

vana örneğinde küçük bir eksiklik kalmış gibi, vana kapandığı an su akışı kesilir.
kapanma anından sonra su seviyeniz yükselmez.
eğer bu bir ısıtıcı olsaydı rezistans (ya da her neyse) kapantığı an fırın sıcaklığı ne ise o değerde kalmaz. bir süre yükselmeye devam eder. yani tam set point değerinde rezistansı kapatayım derseniz fırın setpoint değerini geçer. pid kendini işte burada gösterir, sıcaklığın tam olarak set değerine getirilip hızlı tepkiler verilebilmesini sağlar.

bu oransal valflerde pidlerle mi kontrol ediyorlaryoksa haricten pwm devreleri ile mi?

İki yarı dönem OKS gördük.PID nin ne işe yaradığını yine anlamadım.Bence PID çok gereksiz bişey!

İki yarı dönem OKS gördük.PID nin ne işe yaradığını yine anlamadım.Bence PID çok gereksiz bişey!
Okulda öğretilen(veya öğretilemeyen) Türev, integral, oran ve orantı konularını kafanızda oturtmassanız bu yorumları daha çok yaparsınız, sorunun kaynağına inmedende öğrenemessiniz, bu çok önemli kontrol tekniğinin matematiğini anlayabilmek için matematiğin ne demek istediğini önce anlamalısınız.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974
Son üye
umitseyhan

Yeni konular

Geri