PIC'te Zamanlama Nasıl Oluyor?

Selamlar arkadaşlar aklımda bir proje var daha önce yapıldı ama ben iş olsun die aksesuar olarak mikroişlemciler ile saat yapmak istiyorum normal dısplay ile değil LED diyotlar ile saniyenin ilerliyişi falan hep ledlerin yanıp sönmesi bunları hallederimde PİC te hassas zaman ayarını nasıl yapacam kullanacağım dil .asm yardımcı olurmusunuz....Teşkkürler....

Dil olarak değilde mantık olarak birkaç konudan bahsedebilirim.

Pic içinde timer lar vardır. Pic özelliğine göre bu timerların sayısı değişir. Bu timer ayarlanan değerler göre (ki bu ayarlar, pic içindeki registerler dan yapılıyor) Saat frekansını clock kaynağından alıyor veya harici bir bacaktan alıyor ve bu bu bacaklar sınırlıdır. Pic üreticisi microchip bu işi örneklerinde harici olan bacağa 32khz lik bir kristal takıp yapmış. Kristal 1 sn de 32768 puls gönderiyor ve ayarlanan timer da taşma meydana geliyor. Taşma sebebi ile interrupt oluşuyor ve bu şekilde 1sn elde edilmiş oluyor. Özeti bu şekilde. Kolay gelsin.

rtcc yı sureklı kontrol edecen.clock sayısı ıstedıgın degerı astımı sanıyeyı bır artıracan.hassaa ayar ıcın ekstra bır bekleme yada bosta sayma programı yazacan.her 24 saatte bır bu gecıkme programı ıle hassas ayarı yapmıs olacan.ben bu sekılde en cok ayda 5 10 sanıye hassasıyete kadar yapmıstım.hatta ayları haftanın gunlerını ototmatık saatı 1 saat ılerı gerı alma ı ıslemlerını halletmıstım.netıce olarak tavsıyem kafayı bosuna yeme uc bes kurusa saat entegresı(ds 1607 dı herhalde tam emın degılım) al ve mıcroıslemcıden oku
.

rtcc ne demek??

rtcc değil, arkadaş imla hatası yapmış sadece.
Doğrusu RTC (Real-Time Clock - Gerçek-Zamanlı Saat)'dir.
Bu IC'lere doğru frekansı verdiğiniz sürece içerisinde sürekli olarak gerçek tarih ve zaman bilgilerini saklarlar.
Ancak güç kesildiğinde bu bilgi kaybolacağı için ek batarya girişi desteklerler.
I2C protokolü ile haberleşme sağlarlar.
Piyasada en çok kullanılanlardan birisi de DS1307'dir.
Hakkındaki bilgilere aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

DS1307 - 64 x 8, Serial, I²C Real-Time Clock

Kusura bakmayın, ben de ilk başta yanlış anlamışım.
Mesajda açıkça belirtilmediği için yanlış anlaşılmaya sebep olunmuş.
Arkadaş RTCC diyerek PIC'deki TIMER kaydedicisinden (register) bahsetmiş.
Neyse, en azından RTC hakkında küçük bir bilgi eklenmiş oldu. :)

Forum istatistikleri

Konular
128,357
Kullanıcılar
450,216
Son üye
omerfaruk58

Yeni konular

Geri