PIC16F628 ve 7segment

Feridun

Üye
Merhaba arkadaşlar. Ben Bilim Teknik dergisinde gördüğüm PIC16f628 ile frekans ölçümü projesinin devresini proteus ta çizdim. hex koduda hazır. simulation u başlattıgımda frekans ölçümü biraz zaman alıyo. bu normal. ama 4 haneli olarak ölçülen frekans (yani AA.BB = max 99.99 Hz) 7 segment üzerinde sabit olarak durmuyo.. ilk olarak ilk rakam yanıyo , sonra ilk rakam sönüp ikinci rakam yanıyo. böyle sırayla gidiyor.. ben ölçülen frekansın sabit olarak görülmesini istiyorum. pic programlama olaylarına yeni başladım. bu yüzden yardımcı olabilecek arkadaşlar olursa sevinirim... Şimdiden ilgilenen herkese çok teşekkürler

PROTEUS TA ÇİZDİĞİM DEVRE AŞAĞIDADIR.

Ekli dosyalar

• FREKANSMETRE.rar
    17.9 KB · Görüntüleme: 0
Sn.Feridun

Feridun ' Alıntı:
7 segment üzerinde sabit olarak durmuyo.. ilk olarak ilk rakam yanıyo , sonra ilk rakam sönüp ikinci rakam yanıyo. böyle sırayla gidiyor..

bu basetiğiniz yöntem pic gibi birçok elektroik sistemde yaygın kullanılan bir yöntemdir. proteus ta işlemleri yavaş izlediğiniz için bu şekilde görmeniz normaldir. uygulama yaptığınız zaman bunu insan gözü algılamaz (saniyede 20 değişimi insan algılayamaz) ve hepsini aynı anda yanıyor görürsünüz.

örnek vermek gerekirse, eğer televizyonu, proteusta simüle edebilseydik ekranda sürekli yatay olarak gezinen ve sonra bir alt satıra geçen sadece 1 nokta görürdük. :D

ama gerçek uygulamada bunu görüntü olarak (bir bütün) algılıyoruz.

iyi çalışmalar.

Arkadasim cok tesekkur ederim... gercekten cok iyi oldu. allah razi olsun.

bu arada proteus versionu 7.1 sp2...

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,067
Son üye
ERENLER04

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri