Pic kullanmadan 5sn +12volt çıkış sağlamak

Arkadaşlar konu başlığında belirtmiş olduğum gibi devrede 5sn +12 volt bir çıkış üretmem gerek bunu pic kullanmadan nasıl yapabilirim bir fikriniz var mı ?

----benim aklıma ,kara dalga üreteçle birlikte triyak kullanarak bir tetikleyici devresi oluşturmak ve çıkışına bir transistör ( buzz serisi gibi ) ekleyerek çıkışı düzeltmek ve aynı şekilde triyakı kesime götürmek için 2. bir kare dalga üreteci ekleyerek devreyi tamamlamak fakat tam bilmiyorum eğer düşündüğüm şekilde olma ihtimali varsa 5 sn ' yelik zaman periyotu ayarlamam için formüller hakkında bilgi verirsenizde sevinirim ---

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.. İyi Çalışmalar.

Bu dediğin kare dalga osilatördür.En kolay olarak 555 entegresiyle yapabilirsin.İnternette örnek çok araştır.

Teşekkür ederim o kadarını bende biliyorum fakat yukarıda belirttim onu zaten ve devrenin kullanım yeri ise otomobilde kapı otomatiğine bağlı olacak şekilde aynaları kapatıp, açmaya yarayacak işin aslı tetikleme verildiğinde 5sn +12 volt çıkış istiyorum ve gücü araba aküsünden alacağı için 12 volt 72 amperlik bir güç olucak bu şekilde yani buna göre bir şey yapmam gerekiyor .

- kusura bakmayın bu söylediklerimi yukarıda açıklayıcı şekilde belirmem gerekti ama verilen cevap sadece cevap olsun diye verilmiş gibi herhangi gibi bir yanlış anlaşılma olsun istemem
iyi çalışmalar

Madem biliyorsun niçin soruyorsun.Şimdi dediklerine göre bu işi en kolay yine pic ile yapabilirsin.555 stabil olmaz uğraştırır.Yada otomatik cam kaldırma modülleri var.Onlar tam bu iş içindir.Bir adet alısın, iki aynayıda kontrol edersin.50 lira gibiydi en son.

Madem biliyorsun niçin soruyorsun.Şimdi dediklerine göre bu işi en kolay yine pic ile yapabilirsin.555 stabil olmaz uğraştırır.Yada otomatik cam kaldırma modülleri var.Onlar tam bu iş içindir.Bir adet alısın, iki aynayıda kontrol edersin.50 lira gibiydi en son.

teşekkür ederim peugeot98 pic ile uğraşma istememin nedeni elimde pic'i programlıyabileceğim modülüm yok yani programı yazdıktan sonra pic'e yükleyemiyorum gerçi satılıyorda alamam onlardan şuan için şu şekilde daha iyi olacağını düşündüm pic'e gerek kalmaksızın bir fikrini almak isterim

Monostable(tek kararlı) multivibratör'e röle bağlantısı ekleyerek işlemimi gerçekleştiricem .Zaman olayını ise direnç ve kondansatör'e göre ayarlayarak bağlantılarını sağlıycam
yani en mantıklısı bu gibi

turn-off (gecikmeli duran) zamanlayıcı kullanarak yapabilirsiniz. Butoma her basışta ayarlanan sürenin sonunda röle bırakır. Opamplı devre daha kararlı çalışır.
v80c.jpg

turn-off (gecikmeli duran) zamanlayıcı kullanarak yapabilirsiniz. Butoma her basışta ayarlanan sürenin sonunda röle bırakır. Opamplı devre daha kararlı çalışır.
Ekli dosyayı görüntüle 14074

teşekkür ederim öneriniz için bunu yapmak isterim fakat sistemde buton bulunmayacak yani tetiklemeyi röle ile vermem gerekiyor nedeni ise sistem kilitlemeye geçtiği zaman +12voltlukk bir çıkış sağlıyor bir anlık bu süreçte de röle kullanmaktan başka bir şey gelmiyor aklıma doğrusu

O kadarını da siz düşünün artık. Röle kontaklarını buton gibi kullanabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,243
Kullanıcılar
450,051
Son üye
Rezly

Yeni konular

Geri